Lotnisko w Świdniku

Autor: |

Mimo trudnych warunków pogodowych prace na terenie budowy lotniska nie zostały wstrzymane wręcz przeciwnie, idą pełną parą.

– Poza wycinką drzew i usuwaniem niewybuchów trwają inne roboty. – mówi Piotr Jankowski, rzecznik spółki Port Lotniczy Lublin.

W związku z pracami przy przekładce kolektora sanitarnego z kolejnym audytem przybyli saperzy (jesienią ubiegłego roku sprawdzili ponad 100 ha lasu do głębokości 1 metra, obecnie do głębokości prowadzonych robót czyli do 3 metrów), usuwane są pozostałości po wyciętych drzewach, na ukończeniu jest rozbiórka budynków.

Rozstrzygnięty został przetarg na ogrodzenie lotniska, o wartości 1,3 mln zł. Wygrała firma Paarc z Warszawy, która ogrodzenie lotniska zacznie stawiać w I kwartale 2011 roku. Na początek, zgodnie z zapisem w decyzji środowiskowej, postawiony zostanie płot długości ok. 1 km odgradzający lotnisko od obszaru Natura 2000.

W Internecie na forach internetowych pojawiły się sprzeczne informacje dotyczące budowy lotniska.

– Przeciwnicy lokalizacji lotniska chwytają się różnych sposobów, skarżyli decyzję środowiskową. Złożyli też m.in. wniosek do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o wznowienie postępowania, zakończonego wydaniem promesy z 27 XII 2007 r. Są to formalne kruczki – tonący brzytwy się chwyta. Nie lękajmy się. Droga do budowy portu lotniczego dla Lubelszczyzny w Świdniku została otwarta i nie ma odwrotu – wyjaśnia w rozmowie z nami, Piotr Jankowski.

Last modified: 1 lipca 2020