Lotnisko policzy susły

Autor: |

fot. Kamil Próchnicki / www.lublin.rdos.gov.pl
Port Lotniczy Lublin sprawdzi, jak liczna jest populacja susła perełkowanego zamieszkująca na tym terenie. Liczenie zwierząt, którym zajmą się specjaliści, potrwa do końca października. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie dofinansował badanie kwotą 12 tys. zł.

Susły pojawiły się w Świdniku w latach 70. Zostały sprowadzone przez działkowca, który odławiał je na siedlisku, gdzie dziś znajduje się rezerwat Suśle Wzgórza. W 2004 roku kolonia liczyła około 12,6 tysiąca osobników i zasiedlała 85 ha powierzchni. Zwierzęta są objęte ścisłą ochroną, dlatego co jakiś czas przeprowadza się ich liczenie.

– Na Lubelszczyźnie i Zamojszczyźnie mamy do czynienia właściwie tylko z siedmioma zwartymi koloniami. To zachodnia granica zasięgu tego gatunku, który notabene wywodzi się z ukraińskich stepów. Warunki stepowe najbardziej mu odpowiadają. U nas jest krytycznie zagrożony. Znajduje się na polskiej czerwonej liście zwierząt zagrożonych wyginięciem. Z tego powodu badamy populację. Jeśli stwierdzimy, że występują niekorzystne sytuacje, staramy się pomóc, jeśli mamy taką możliwość – mówi Paweł Duklewski, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

Jak podaje Radio Lublin, informacja o tym, jak duża jest kolonia susła perełkowanego w Świdniku będzie znana w okolicach października, listopada.

– W ciągu ostatnich lat zauważamy, że liczebność populacji jest względnie stała. Nie dzieją się żadne drastyczne sytuacje, pomimo tego, że warunki pogodowe mają kluczowe znaczenie dla stanu populacji. Suseł potrzebuje zimy mroźnej, z pokrywą śnieżną, ponieważ całą zimę hibernuje, wykorzystując zapasy zebrane w organizmie przez końcówkę lata i jesień. Jeśli obudzi się za wcześnie i jego otoczenie będzie jeszcze pokryte warstwą śniegu, to nie znajdzie pożywienia, z którego będzie mógł skorzystać. Nie przeżyje wiosny, w której będzie zimno i nie będzie dostępu do jakiegokolwiek pożywienia – dodaje P. Duklewski.

Badanie susłów polega na liczeniu aktywnych i zajętych nor. W przypadku lotniska w Świdniku, populacja zwierząt liczy zwykle 100-200 osobników.

Last modified: 17 sierpnia 2021