Lotniska odnotowują spadki

Autor: |

fot. Piotr Belcarz

Związek Regionalnych Portów Lotniczych przygotował tygodniowe podsumowanie operacji przeprowadzonych na trzynastu lotniskach. W porównaniu do ubiegłego roku wszystkie, w tym także Port Lotniczy Lublin w Świdniku, odnotowały spore spadki.

Zagrożenie wirusem SARS-CoV-2 oraz przeciwdziałanie pandemii spowodowało, że regionalne lotniska mocno ograniczyły, a następnie całkowicie zawiesiły wykonywanie regularnych połączeń krajowych, międzynarodowych oraz lotów czarterowych. Wyjątkami od wprowadzonych zakazów są: loty cargo, bez ładunku i bez pasażerów, o statusie hosp, hum, state, head, inne loty wykonywane w celu ratowania życia lub zdrowia, loty w celu ochrony porządku publicznego, loty do Polski statkami powietrznymi wyczarterowanymi na zlecenie organizatorów turystyki lub podmiotu działającego na ich zlecenie przed 15 marca lub na zlecenie Prezesa Rady Ministrów. Odbywają się loty czarterowe realizowane przez zagranicznych przewoźników, którzy, na zlecenie innych państw, pomagają obcokrajowcom dostać się do domów, a także loty statków powietrznych znajdujących się w niebezpieczeństwie.

Zakazy dotknęły także Port Lotniczy Lublin w Świdniku, który w trzecim tygodniu marca (od 16 do 22 marca) nie przeprowadził żadnej operacji lotniczej. To stuprocentowy spadek w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 roku, kiedy lotnisko odnotowało łącznie 54 starty i lądowania. Podobną sytuację widać również w przypadku portów Olsztyn-Mazury czy Zielona Góra. O 94-procentowym spadku mogą mówić lotniska w Bydgoszczy, Łodzi i Szczecinie, 91% – Warszawa-Modlin, 89% – Kraków, 88% – Rzeszów, 87% – Wrocław, 86% – Gdańsk, 85% – Poznań, 76% – Katowice.

Podsumowując działalność trzynastu regionalnych lotnisk w okresie 16-22 marca, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej odnotowała 526 operacji. To o 3470 mniej w porównaniu z trzecim tygodniem marca 2019 roku.

– Dane dotyczące liczby operacji w lotniskach regionalnych po zakończeniu pierwszego tygodnia wstrzymania lotów pokazują, że zarządzający lotniskami praktycznie zostali odcięci od źródeł przychodów z opłat lotniskowych. Z drastyczny spadkiem liczby operacji wiąże się także prawie całkowite ograniczenie przychodów z działalności pozalotniczej, chodzi tutaj m.in. o czynsze z tytułu działalności duty free i duty paid, opłat za parking, przychodów z obrotu paliwem lotniczym itp. Jednocześnie zarządzający portami muszą ponosić koszty utrzymanie tzw. infrastruktury krytycznej, co oznacza utrzymanie lotnisk w minimalnej gotowości operacyjnej. Obecna sytuacja powoduje, że znaczna część lotnisk regionalnych może bardzo szybko utracić płynność finansowąmówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Zakaz ruchu lotniczego na terytorium Polski został przedłużony do 11 kwietnia i obejmie loty pasażerskie z wyjątkiem lotów repatriacyjnych. Polskie Linie Lotnicze, których samoloty latają na trasie PLL – Warszawa, PLL – Tel Awiw, już teraz ogłosiły zawieszenie rejsów do 19 kwietnia.

Do Dublina dopiero w maju

Wieści płyną także w sprawie połączeń do stolicy Irlandii. Lotnisko poinformowało, że irlandzki przewoźnik Ryanair zamierza wznowić rejsy na trasie Dublin – Świdnik. Powrót połączenia planowany jest 2 maja, z zastrzeżeniem wznowienia handlowego ruchu lotniczego w Polsce na trasach międzynarodowych.

Last modified: 23 czerwca 2020