Liryczna wędrówka przez życie (foto)

Autor: |

Jesienna szarość, grono przyjaciół, wiersze i nastrojowa muzyka. Świdnicka poetka Joanna Pąk kolejny raz spotkała się z czytelnikami i zaprezentowała swoją twórczość. W czwartkowy wieczór, w galerii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej miłośnicy poetycko-lirycznych wzruszeń poznali utwory z nowego zbioru poetki zatytułowanego „Światłocienie”.

To już trzynasty tomik poezji pani Joanny. Tym razem poetka stworzyła 58 utworów o bardzo szerokiej tematyce połączonej wybraną przez nią techniką przedstawiania rzeczywistości, czyli tytułowym światłocieniem.

– Każdy z tych wierszy przedstawia nam jasne i słoneczne, ale też mroczne i smutne strony codzienności. To liryczna wędrówka przez życie Joasi – raz pełne radości, innym razem cierpienia. Joasia powiedziała kiedyś, że całe swoje życie uważa za poezję, zatem pozwala życiu na twórczość, którą stara się codziennie zapisywać – mówi Jadwiga Ciołek, która napisała wstęp do „Światłocieni” i poprowadziła spotkanie.

„…W tomiku znajdziemy miłość szeroko pojętą, zachwyt nad otaczającym światem, ukochanie ojczystych krajobrazów, pokorę i uwielbienie dla dzieła Stwórcy, przywiązanie do polskich tradycji. Znajdziemy tu wiersze, obrazy, pełne plastyczności akwarelki, które pozwolą nam zobaczyć i usłyszeć dźwięki dzwonków konwalii, trzepot skrzydeł motyla, szmer spadających kropel rosy, poczuć zapach bzu…” – czytamy we wstępie do książki.

Utwory prezentowali przyjaciele i rodzina poetki. Swoją interpretację wierszy przedstawił Norbert Pąk, syn chrzestny pani Joanny, który pomagał w prowadzeniu imprezy. Kolejne strofy recytowały też Teodozja Pietrzyk, Małgorzata Kołodyńska oraz Jadwiga Ciołek. Część utworów otrzymało oprawę muzyczną. Bogdan Kędziora skomponował do nich melodie i zaśpiewał je w swoich interpretacjach.

Autorka ma na koncie szereg felietonów i wierszy, które publikowała w czasopismach, m.in. „Apostolstwo Chorych”, „Jasna Góra” czy „Echo Ojca Bernarda” oraz w regularnie wydawanych tomikach. Jak dowiedzieliśmy się podczas wcześniejszej rozmowy, wiersze z trzynastego tomiku nie są ostatnimi słowami poetki.

– Poeta nie ma urlopu. Są nowe myśli, pomysły i tematy, które trzeba wciąż zapisywać – podkreśla Joanna Pąk.

Informacje o tym jak zdobyć tomik „Światłocienie” znajdziemy na stronie autorskiej pani Joanny.

mj

Last modified: 19 listopada 2021