Lekcja patriotyzmu w I LO (foto)

Autor: |

O wojnie i niemieckiej okupacji. O prześladowaniu Żydów oraz o tym, że za pomoc drugiemu człowiekowi można było stracić życie. W I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się dziś lekcja historii poświęcona rodzinie Ulmów.

„Rodzina Ulmów. Melodia Nadziei” to tytuł wydarzenia edukacyjno-patriotycznego, w którym wzięła udział społeczność I LO oraz goście: uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 i przedszkolaki z Zespołu Przedszkoli nr 2.

– Witam serdecznie na wyjątkowej lekcji historii, którą poprowadzą wyjątkowi artyści. Światowej sławy śpiewaczka Alicja Węgorzewska, polski śpiewak operowy, wybitny piosenkarz Maciej Miecznikowski, artysta, muzyk i kompozytor Robert Grudzień oraz narrator Izabela Kunowska. Wydarzenie objął swoim patronatem starosta Łukasz Reszka – powiedział Tomasz Król, dyrektor I LO.

Artyści odwiedzili Świdnik już nie po raz pierwszy. W zeszłym roku odbył się koncert poświęcony polskim hymnom, a w tym roku zaprosili oni na lekcję o rodzinie Ulmów. Mimo biedy i zagrożenia, rodzina ta dała schronienie Żydom. O fakcie ich ukrywania doniósł niemieckiemu okupantowi najprawdopodobniej Włodzimierz Leś. Niemcy zamordowali wszystkich – rodzinę Żydów, Józefa i Wiktorię Ulmów, a także ich dzieci. 10 września 2023 roku cała rodzina została beatyfikowana.

Spotkanie muzyczne połączone było z prezentacją oraz lekcją historii. W programie wydarzenia przewidziano również wspólne odśpiewanie pieśni i występ dzieci z Zespołu Przedszkoli nr 2.

Projekt „Rodzina Ulmów. Melodia Nadziei” zakończy się 7 listopada w Sanktuarium Świętej Rodziny w Lublinie o godz. 19:00. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

« z 2 »

Last modified: 31 października 2023

Zmień język »
Skip to content