Latarnie szykują się do wymiany

Autor: |

Będą energooszczędne oprawy, nowe słupy w miejsce uszkodzonych i system zdalnego monitorowania oraz zarządzania oświetleniem ulicznym. Ratusz właśnie ogłosił przetarg na wymianę lamp. Projekt jest wart około 1,8 mln zł. Większość pieniędzy będzie pochodzić z funduszy unijnych.

Urząd Miasta przygotowywał się do wymiany oświetlenia ulicznego już od dłuższego czasu. Blisko dwa lata temu pojawiła się szansa na unijne dofinansowanie do przedsięwzięcia. Władze ratusza postanowiły z okazji skorzystać i złożyli wniosek o dotację do programu promującego niskoemisyjność. W ramach działania możliwe było otrzymanie wsparcia w wysokości 85 proc. wszystkich kosztów netto inwestycji. Szybko okazało się, że podobne plany ma również wiele samorządów w województwie. Na konkurs spłynęło mnóstwo wniosków, świdnicki trafił na listę rezerwową.

Pod koniec minionego roku do ratusza dotarła jednak informacja o przyznaniu dofinansowania.

– Przeszliśmy z listy rezerwowej na główną. Oznacza to, że mamy pieniądze na wymianę lamp na terenie całego miasta – mówił Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Wartość projektu wyceniono na blisko 1,8 mln zł. Z tego ponad 1,2 mln zł będzie stanowiła pomoc unijna. Co więcej, do słupów i opraw wymienianych w centrum miasta, które jest objęte Lokalnym Programem Rewitalizacji, ratusz otrzyma dodatkowo 10 proc. dotacji z funduszy rządowych. Kilka dni temu urzędnicy ogłosili przetarg na wykonanie zadania.

– W ramach przedsięwzięcia zostanie wymienionych 1001 opraw sodowych na energooszczędne LED-owe. Wykonawca postawi także 138 nowych słupów, w miejscu uszkodzonych – wymienia M. Dmowski.

Na tym nie koniec. W 51 szafkach będzie zamontowany zdalny system inteligentnego sterowania oświetleniem z transmisją danych. Dzięki niemu będzie można kontrolować czas świecenia lamp i zużycie energii. System da też możliwość, w razie potrzeby, zredukowania mocy latarni i pomoże w skuteczniejszej ich konserwacji.

Przedstawiciele ratusza czekają na oferty do 26 kwietnia. Wykonawca, który wygra przetarg, będzie miał 3 miesiące od dnia podpisania umowy na przeprowadzenie wszystkich prac.

Projekt pn. „Modernizacja istniejącego oświetlenia na energooszczędne w Gminie Miejskiej Świdnik” otrzymał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, działanie 5.5. Promocja niskoemisyjności.

Last modified: 19 maja 2021

Zmień język »