Łączy ich pamięć

Autor: |

78 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Aby przypomnieć ten dzień, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna dołączyła do społeczno-edukacyjnej akcji „Żonkile”.

Akcja powstała z inicjatywy Muzeum Historii Żydów Polskich Polin z Warszawy. Placówka zachęcała szkoły i biblioteki do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych. Do historycznych obchodów dołączyła świdnicka biblioteka.

– Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych. W tym roku przygotowaliśmy zajęcia dla każdej grupy wiekowej. Będziemy poruszać tematy sprawiedliwości, poczucia bezpieczeństwa, domu i jego straty – czytamy na Facebooku placówki.

Obchody odbędą się dziś, w Filii nr 1, przy ulicy Ratajczaka 7. W tym roku akcja będzie poświęcona kobietom walczącym w powstaniu. Zajęcia zostaną poprowadzone na podstawie opowiadań, między innymi, Zofii Staneckiej i Justyny Bednarek.

HARMONOGRAM OBCHODÓW:

godzina 14.00 – zajęcia dla dzieci w wieku od 7 do 8 lat (klasa I-II) – na podstawie opowiadania „Pamięć drobinek” Zofii Staneckiej

godzina 15.00 – zajęcia dla dzieci w wieku 9 lat (klasa III) – na podstawie opowiadania „Historia z pewnej ulicy” Justyny Bednarek

godzina 16.00 – zajęcia dla dzieci w wieku od 10 do 12 lat (klasa IV-VI) – na podstawie filmu „Będę pisać”

godzina 17.00 – zajęcia dla młodzieży w wieku od 13 do 14 lat (klasa VII-VIII) – na podstawie filmu „Muranów – Dzielnica Północna”

godzina 18.00 – spotkanie dla dorosłych – na podstawie filmu „W sukience i w mundurze” autorstwa przewodniczki Katarzyny Jankowskiej

Organizatorzy akcji zachęcają do udostępniania rocznicowych grafik i zdjęć żonkili w mediach społecznościowych. Należy oznaczać je hasztagami: #ŁączyNasPamięć, #AkcjaŻonkile oraz #polinmuseum.

Last modified: 19 kwietnia 2021