Łabędzie znów pomagają

Autor: |

Na zaproszenie Fundacji “1000 Łabędzi” do Gimnazjum nr 3 przyjechał 5-letni Jaś Kowalik. Chory na nowotwór chłopiec wręczył stypendia trójce uzdolnionych gimnazjalistów.

Stypendium za osiągnięcia naukowe otrzymała Katarzyna Nowińska, laureatka konkursów kuratoryjnych z chemii i geografii. Stypendystą w kategorii sport został Mateusz Marzec, zdobywca II miejsca w Gimnazjadzie Wojewódzkiej i II miejsca w Rejonowych Igrzyskach Pływackich. Stypendium artystyczne dostała Anna Kasprzak, uczestniczka i laureatka wielu przeglądów piosenki, śpiewająca też w zespole “Fabryka Pomarańczy”.

-Wspieramy najzdolniejszych uczniów, opiekujemy się chorymi dziećmi. Fundacja działa dosyć krótko i na razie nie mamy tyle środków, by obdzielić nimi wszystkich. Dzisiejsze spotkanie jest więc pewnym symbolem, obrazującym nasze działania – wyjaśniał Waldemar Białowąs, dyrektor G nr 3 i założyciel fundacji. Powstała ona w ubiegłym roku jako kontynuacja działań uczniowskiego wolontariatu, a od niedawna pomaga również Jasiowi. Chłopiec od dwóch lat zmaga się z chorobą nowotworową. Niebawem czeka go ostatni cykl chemioterapii i operacja we Wrocławiu, a później dalsza terapia w niemieckiej klinice. Koszt leczenia to około 250 tys. euro. Rodzice sami nie są w stanie zebrać odpowiedniej kwoty. W pomoc zaangażowała się więc Fundacja “1000 Łabędzi” oraz wielu ludzi z całej Polski, a nawet z zagranicy.

– Papierowe łabędzie dotarły aż do Stanów Zjednoczonych – poinformowała podczas czwartkowego spotkania Elżbieta Pogożałek, emerytowana nauczycielka ze Świdnika. – Zadzwoniła stamtąd moja koleżanka, która wspólnie ze znajomymi chce zorganizować akcję zbierania pieniędzy w polskich kościołach, by wspomóc Jasia.

– Wasze wsparcie oraz pomoc, jaką otrzymujemy, nie tylko ta finansowa, są dla nas niezwykle cenne i ważne. Dziękujemy – mówiła wzruszona Edyta Kowalik, mama pięciolatka.

Pieniądze dla chorego chłopca można wpłacać na konto Fundacji “1000 Łabędzi”: ul. Jarzębinowa 6, 21-040 Świdnik.

Nr konta 88 1240 1503 1111 0010 3577 7044 z dopiskiem “Na leczenie Janka Kowalika”.

Głos Świdnika

Last modified: 2 lipca 2020