Ku pamięci artysty

Autor: |

15 lutego, galeria „Za szybą” Miejskiego Ośrodka Kultury wypełni się pracami niedawno zmarłego artysty Roberta Znajomskiego. Wystawa nosi tytuł „Kreski i kreseczki”.

Robert Znajomski urodził się w 1968 roku w Hrubieszowie. Ukończył liceum ogólnokształcące w Tomaszowie Lubelskim oraz studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zajmował się rysunkiem i malarstwem, w których się twórczo realizował. Wśród jego zainteresowań znajdowały się także grafika, fotografia, mailart oraz ekslibrisy.

Artysta swoje prace prezentował na ponad pięciuset wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz za granicą. Uczestniczył także w wielu plenerach i konkursach. W twórczości posługiwał się papierem, jako nośnikiem treści oraz uzupełnieniem rysunku. Stworzone przez niego kolaże są symbolem dzieł okaleczonych przez czas, które próbował ocalić i nadać im nowy wymiar łącząc różne techniki w jedną całość. Wykorzystywał w nich kartki ze starych książek dokumentów oraz druków, a wszystko łączył z malarstwem oraz rysunkiem. Zmarł 7 stycznia 2021 r.

Wystawa „Kreski i kreseczki” to zbiór rysunków, które na pierwszy rzut oka przypominają grafiki. Zawierają charakterystyczne linie i płaszczyzny, a każda kreska jest w nich dokładnie przemyślana. Tematyką prac, które pojawią się na wystawie, są katedry, postacie i ulotne anioły.

Dzieła R. Znajomskiego pojawią się w galerii „Za szybą” 15 lutego. Obejrzeć je będzie można online i na żywo. Zgodnie z reżimem sanitarnym, prace w jednym czasie będzie mogło podziwiać maksymalnie 7 osób. Wystawa potrwa do 12 marca.

Last modified: 12 marca 2021