Książki dostępne całą dobę

Autor: |

Taki książkomat można spotkać w Piasecznie / fot. wirtualnepiaseczno.pl
Będzie miał 39 skrzynek i pozwoli na wypożyczanie książek przez całą dobę. Jeszcze w tym roku w Świdniku stanie pierwszy książkomat. O jego montaż zabiegali mieszkańcy, którzy oddali na niego 557 głosów w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Tym samym projekt uplasował się na 6 miejscu wśród 15 inicjatyw zakwalifikowanych do realizacji.

„Bibliobox 24/7” wyglądem będzie przypominał popularne paczkomaty, w których można odbierać przesyłki. W tym wypadku, na zamawiającego będą jednak czekały lektury zarezerwowane w Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej.

– Chcemy, żeby książkomat współpracował z systemem, z którego korzystamy w bibliotece. Czytelnik zamówi książkę, płytę z filmem albo muzyką czy audiobook przez internet, a pracownik naszej placówki umieści je w jednej ze skrzynek. Urządzenie ma działać na takiej samej zasadzie, jak paczkomat – wyjaśnia Piotr Jankowski, dyrektor MPBP.

Z książkomatu będzie można skorzystać niezależnie od pory dnia, siedem razy w tygodniu. Będzie dostępny również poza godzinami pracy świdnickiej książnicy.

– Dochodzą do nas sygnały od osób, które pracują dłużej, że nie mogą skorzystać z biblioteki. Co prawda jesteśmy otwarci również w sobotę, ale nie każdy może sobie wtedy pozwolić na wizytę. Książkomat jest więc bardzo potrzebny. To kolejny, obok książki na telefon, rozwiązania kierowanego do seniorów i osób mających problemy z poruszaniem się, sposób na likwidowanie barier. Mamy nadzieję, że tym samym przybędzie nam wypożyczeń i nowych czytelników – dodaje P. Jankowski.

Urządzenie stanie obok Zaułku Poetów, przy ścianie biblioteki. Urząd Miasta wybrał już wykonawcę. Książkomat dostarczy oraz zamontuje Elibron Sp. z o.o. z Tych. Jego realizacja będzie kosztowała 105 tys. zł.

– Zadania chciały się podjąć dwie firmy. Wybraliśmy ofertę, która okazała się najkorzystniejsza – mówi Katarzyna Lis, rzecznik prasowy Urzędu Miasta. Dodaje: – Cieszymy się, że pomysł, który tak chętnie poparli mieszkańcy zostanie wkrótce zrealizowany.

Kiedy z Biblioboxu skorzystają mieszkańcy? Na montaż urządzenia wykonawca ma czas do 15 grudnia.

Last modified: 26 października 2021