Książeczka sensoryczna dla dzieci — dlaczego warto?

Autor: |

Szukasz ciekawej i skutecznej zabawki edukacyjnej dla Twojego malucha? Książeczki sensoryczne zostały stworzone z myślą o najmłodszych odbiorcach. Różnią się nieco wyglądem od standardowych książek, ale spełniają to samo zadanie: bawią, uczą oraz wspomagają rozwój dziecka. Dowiedz się, dlaczego warto sprezentować jedną swojemu dziecku.

Książeczka sensoryczna — co to takiego?

Książeczka sensoryczna manipulacyjna najczęściej wykonana jest z filcu lub różnego rodzaju tkanin. Stosowane materiały są atestowane tak, aby dziecko mogło szarpać i gryźć ją, bez obaw rodziców o jego bezpieczeństwo. Zabawki tego typu pozwalają maluchom na kreatywną zabawę. Z ich pomocą dzieci poznają otaczający je świat, uczą się korzystać z prostych przedmiotów i zdobywają nowe umiejętności ruchowe. Dzięki tego typu aktywnościom rozwija się ich percepcja oraz zdolności kognitywne. Nasza pociecha, bawiąc się elementami umieszczonymi w książeczce, dowiaduje się, co się stanie, jeśli coś zostanie dotknięte, przesunięte, przypięte albo pociągnięte. Mięciutka i pełna kolorów książeczka sensoryczna, to doskonała pomoc dydaktyczna. Pozwala na bezpieczną zabawę nawet bardzo małych dzieci.

Na rynku dostępne są również zabawki tego typu przeznaczone dla noworodków. Gdy maluch nie rozpoznaje jeszcze w pełni szczegółów, jego uwagę przykuwają proste, wyraziste kształty. Warto zdecydować się wówczas na zakup książeczki kontrastowej.

W jakim wieku się sprawdzi?

Książeczki sensoryczne (nazywane też manipulacyjnymi) projektowane są pod potrzeby dzieci w różnym wieku. Niektóre egzemplarze tworzy się tak, aby dorastały razem z naszą pociechą. Te przeznaczone dla noworodków zawierają szeleszczące strony, które przykuwają uwagę malucha. Książeczka sensoryczna dla niemowlaka pozwala rozwijać również zmysł dotyku. Zabawka zaprojektowana dla przedszkolaka może posiadać bardziej skomplikowane elementy, takie jak sznurowadła, guziki czy bezpieczne dla dzieci zamki błyskawiczne.

Czemu służy książeczka sensoryczna?

Książeczki manipulacyjne wpływają korzystnie na rozwój różnych umiejętności najmłodszych. Dostarczają bodźców dotykowych, wzrokowych oraz słuchowych. Wspomagają koordynację ruchową. Pobudzają dziecko manualnie, jednocześnie wyciszając je emocjonalnie. Koją nerwy, działając uspokajająco na maluchy pobudliwe i zestresowane.

W przypadku starszych dzieci książeczki sensoryczne pomagają w zdobywaniu wiedzy. Są przydatne przy nauce liczenia, czytania i pisania. Dzięki nim maluchy uczą się rozpoznawać zwierzęta, rośliny i przedmioty codziennego użytku. Co więcej, wspomagają rozwój psychofizyczny naszej pociechy. Sprawdzają się również jako pomoc dydaktyczna dla dzieci niepełnosprawnych. Wykorzystuje się je w terapii integracji sensorycznej.

Gdzie można zakupić książeczkę manipulacyjną?

Książki manipulacyjne to świetny pomysł na prezent dla malucha. Sprawdzają się zarówno jako atrakcyjne zabawki, jak i niezwykłe pamiątki na Chrzest czy pierwsze urodziny. Dostępne są w dobrych księgarniach edukacyjnych oraz sklepach z artykułami dla dzieci. Wśród gotowych książeczek sensorycznych znajdziemy wiele ciekawych, kolorowych propozycji. Jeśli zależy nam personalizowanej zabawce to możemy postawić na wersję handmade. Taki egzemplarz szyty jest ręcznie i dopasowuje się go do potrzeb konkretnego dziecka. Należy jednak pamiętać, że rękodzieło jest niezwykle drogie, oraz że na takie zamówienie będziemy musieli trochę zaczekać.

Książeczki sensoryczne są uwielbiane zarówno przez bardzo małe dzieci, jak i te nieco starsze. Jeśli szukasz bezpiecznej zabawki o edukacyjnych walorach, zamów ja dla swojego dziecka.

/ REKLAMA /

Last modified: 15 września 2021

Zmień język »