Krok w stronę „Cyber.Mil”

Autor: |

fot. Biuro Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej

Na początku lipca informowaliśmy, że I Liceum Ogólnokształcące od przyszłego roku będzie prowadzić klasę o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne. Placówka jest jedną z 16 w Polsce, gdzie powstanie taka klasa. W ubiegłym tygodniu dyrektor I LO wziął udział w konferencji, podczas której poznał szczegóły eksperymentu pedagogicznego.

Elitarna klasa powstaje w ramach programu „Cyber.Mil z klasą”, realizowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Jego celem jest wykształcenie specjalistów w zakresie bezpieczeństwa informatycznego i teleinformatycznego.

Eksperyment zaplanowano na lata 2021-2024. Program nauczania przedmiotów specjalistycznych, takich jak wstęp do robotyki, wstęp do programowania i podstawy algorytmiki czy praktyczne aspekty kryptografii, będzie realizowany przez pierwsze trzy lata szkolne. Nauka w ostatniej klasie ma stanowić przygotowanie do egzaminu maturalnego. Oprócz tego, licealiści będą dalej rozwijać wiedzę z przedmiotów ogólnych, takich jak biologia czy historia.

– Nabór rozpocznie się w 2021 roku. Na ten moment planowany jest tylko jeden rocznik. Klasa ma liczyć od 10 do maksymalnie 15 osób, co sprawia, że jest jeszcze bardziej elitarna – mówi Stanisław Stefańczyk, dyrektor I LO.

Kandydaci przystępujący do rekrutacji muszą uzyskać minimum 150 punktów. Pod uwagę będą brane oceny z matematyki, informatyki, języka angielskiego, fizyki, a także wyniki egzaminu ósmoklasisty. Maksymalnie można zdobyć 200 punktów.

– To bardzo wysoki próg, ale myślę, że nie zabraknie uczniów, którzy go przekroczą – dodaje szef „Bronka”. – Osoby, które ukończą tę klasę mogą kontynuować naukę w Wojskowej Akademii Technicznej. Nie mają jednak obowiązku, by iść do wojska lub łączyć z nim plany na przyszłość.

Twórcy projektu myślą także o wprowadzeniu do programu nauczania klasy szkoleń wojskowych.

– Uczniowie mogliby wyjeżdżać na jeden dzień do jednostki, by zobaczyć, jak wygląda jej praca – tłumaczy S. Strefańczyk. – Na pewno jest również szansa na odbycie praktyk w Wojskowej Akademii Technicznej oraz w Regionalnym Centrum Informatyki w Krakowie, z którymi współpracujemy.

Nowa pracownia i specjaliści

W klasie o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne specjalistyczną wiedzę przekażą nauczyciele akademiccy. Na ich zatrudnienie liceum otrzyma dofinansowanie. MON przekaże także 200 tysięcy złotych na wyposażenie pracowni, w której będą odbywać się zajęcia.

– Jeśli klasa będzie liczyła 15 osób, w sali znajdzie się 17 stanowisk. 15 dla uczniów, jedno dla nauczyciela i jedno zapasowe – wylicza Stanisław Stefańczyk.

20% na przygotowanie pracowni przeznaczy też organ prowadzący liceum.

Pierwsza wizyta już za chwilę

12 października I LO odwiedzi przedstawiciel Regionalnego Centrum Informatyki w Krakowie, które ma pomóc wdrożyć projekt w Świdniku. Gość z RCI spotka się z uczniami trzecich klas, chce też poznać szkołę i dowiedzieć się jak działa. Rewizytę planują również przedstawiciele „Bronka”.

– Na pewno będziemy chcieli pojechać do Krakowa. Być może uda nam się zorganizować wyjazd tak, by zabrać ze sobą młodzież zainteresowaną nauką w nowo powstającej klasie – dodaje dyrektor I LO.

Przed liceum czas intensywnych przygotowań do nowego wyzwania. Pierwsze umowy zostaną podpisane w styczniu.

Last modified: 8 października 2020