Kredyt hipoteczny. Jak wybrać najlepszą ofertę?

Autor: |

Zakup mieszkania tylko i wyłącznie ze swoich środków niestety przekracza finansowe możliwości zdecydowanej większości z nas. Z tego powodu dla sporej części naszych rodaków planujących zakup własnego mieszkania lub domu, jedynym rozwiązaniem sfinansowania tego wydatku okazuje się wzięcie kredytu hipotecznego. Jako że jest to zobowiązanie na naprawdę dużą kwotę, a ponadto przeznaczone do spłaty przez wiele lat, wybór konkretnej oferty oraz nieruchomości należy bardzo dobrze przemyśleć. Jak to zrobić? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.
  1. Kredyt hipoteczny – jak wybrać najlepszą nieruchomość do zakupu?
  2. Kredyt hipoteczny. Kto może liczyć na jego przyznanie – najważniejsze wymagania
  3. Kredyt hipoteczny. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze oferty?
  4. Kredyt hipoteczny. Jak szybko i łatwo porównać oferty różnych banków?

Kredyt hipoteczny – jak wybrać najlepszą nieruchomość do zakupu?

Zanim jeszcze skorzystamy wybierzemy odpowiedni kredyt hipoteczny na Direct.Money, należy poświęcić wystarczającą ilość czasu na wybór nieruchomości, której zakup sfinansujemy dzięki pieniądzom udostępnionym przez bank. Warto przemyśleć wszystkie argumenty za i przeciw danej lokalizacji, a także konkretnego lokalu. Nie zapominajmy, że w mieszkaniu lub domu spędzimy co najmniej kilkanaście, a zwykle kilkadziesiąt lat – czasem nawet całe życie. To, z co z początku, w ferworze przygotowań do „uwicia własnego gniazda” może wydawać się nam nieznaczącą błahostką, po pewnym czasie stanie się problemem nie do przeskoczenia – takich sytuacji można na szczęście uniknąć dzięki przemyślanemu wyborowi lokum.

Kredyt hipoteczny. Kto może liczyć na jego przyznanie – najważniejsze wymagania

Złożenie wniosku o kredyt hipoteczny należy ponadto przemyśleć pod kątem tego, jak duże są nasze szanse na otrzymanie finansowania od banku. Jego decyzja zależy przede wszystkim od dwóch czynników – naszej zdolności oraz historii kredytowej. Pierwszym pojęciem określa się to, na ile prawdopodobne jest, że spłacimy dane zobowiązanie. Przy obliczaniu zdolności kredytowej analitycy bankowi pod uwagę wezmą między innymi nasze dochody (im są wyższe, tym większe szanse mamy na otrzymanie pozytywnej decyzji) ich źródło (najlepiej, jeśli będzie to umowa o pracę zawarta na czas nieokreślony) oraz stabilna sytuacja życiowa.

Historia kredytowa to natomiast określenie używane dla zbioru informacji na temat tego, jak spłacaliśmy swoje poprzednie zobowiązania – zwłaszcza te udzielane przez banki. Na otrzymanie decyzji odmownej powinniśmy przygotować się przede wszystkim, jeśli wcześniej notowaliśmy znaczne opóźnienia, a także gdy mamy na koncie niespłacony kredyt lub pożyczkę.

Kredyt hipoteczny. Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze oferty?

Osoby, które mają duże szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego, powinny przy wyborze oferty danego banku zwrócić uwagę na kilka parametrów, które w największym stopniu wpływają na to, jakie koszty poniosą w związku z pożyczeniem pieniędzy. Najważniejszy to na pewno RRSO, czyli roczna rzeczywista stopa oprocentowania. Ten wskaźnik mówi nam, jaki jest stosunek pożyczonej kwoty do kosztów kredytu (prowizji, oprocentowania i innych) w skali roku. Zwróćmy uwagę też na obecność dodatkowych opłat – między innymi za wydanie karty kredytowej lub ubezpieczenie.

Kredyt hipoteczny. Jak szybko i łatwo porównać oferty różnych banków?

Porównanie ofert co najmniej kilkunastu banków proponujących w naszym kraju kredyt hipoteczny nie należy do najłatwiejszych. Tę żmudną i trudną pracę można jednak znacząco przyspieszyć i ułatwić. W tym celu warto skorzystać z internetowych porównywarek oraz rankingów takich jak wspomniany DirectMoney, dzięki którym szybko dowiemy się, jak pod interesującymi nas względami wypadają poszczególne kredyty dostępne w danej chwili na rynku.

/ REKLAMA /

Last modified: 14 czerwca 2021