Kredyt gotówkowy i zdolność kredytowa – co warto wiedzieć?

Autor: |

Kredyt gotówkowy to idealna opcja dla osób, które potrzebują zastrzyku gotówki, ale nie tak dużego, jaki przydaje się przy zakupie czy budowie nieruchomości, chyba że dysponują sporym wkładem własnym. Niezależnie od tego, na co chcą przeznaczyć środki, przyda im się zdolność kredytowa. Czym ona jest i jak ją samodzielnie wyliczyć?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to pożyczane od banku pieniądze, które można otrzymać na dowolny cel. Placówka finansowa wypłaca je kredytobiorcy natychmiast bez dzielenia na transze czy konieczności przedstawiania dodatkowych dokumentów. Pożyczki tego typu są nieco mniejsze od hipotecznych, ale w niektórych bankach wynoszą nawet 200 000 zł.

Kredyt gotówkowy mogą wziąć klienci różnorodnych banków. Najlepiej sprawdzić oferty kredytów na blogbank.pl, czyli stronie prezentującej ranking ich najlepszych propozycji. Pożyczka gotówkowa to coś, co można idealnie dopasować do potrzeb konkretnej osoby. Zarówno długość okresu spłaty, jak i wysokości finansowania są do indywidualnego ustalenia. Dzięki temu raty mogą być większe lub mniejsze, przez co więcej osób ma szansę na otrzymanie gotówki.

Warto mieć na uwadze, że stosowanie określenia pożyczka jest skrótem myślowym, ponieważ banki udzielają jedynie kredytów gotówkowych. Aby jednak nie powielać tego określenia, warto niekiedy korzystać z synonimicznego wyrażenia. Jeśli chodzi o pożyczki, można je otrzymać nawet od osób prywatnych.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to wskaźnik pozwalający określić, jak wysoki kredyt może wziąć dany klient i czy w ogóle może go otrzymać. Wylicza się go na podstawie wielu czynników, wśród których jednym z najważniejszych jest wysokość zarobków osoby ubiegającej się o pożyczkę. Od wpływów odejmuje się jeszcze comiesięczne wydatki klienta, które musi przeznaczyć na opłatę mieszkania czy innych zobowiązań.

Przy analizie ilościowej funduszy klienta bierze się pod uwagę także powiązane z nimi czynniki jakościowe. W przypadku zatrudnienia jest to rodzaj umowy pracującej osoby. Bank najchętniej udzieli kredytu klientowi z umową o pracę, ponieważ jest to oznaka najstabilniejszego zatrudnienia. W najlepszej sytuacji są ci, którzy mają umowę na czas nieokreślony.

Poza tym przy obliczaniu zdolności kredytowej bierze się pod uwagę wszelkie inne zobowiązania pożyczkowe klienta. Jeśli ma on kartę kredytową, zakupił coś na raty lub spłaca inny kredyt, to jego zdolność się obniża. W celu jej podwyższenia warto najpierw spłacić wszystkie zobowiązania lub chociaż ich część. Pracownicy banku z pewnością zweryfikują historię kredytową klienta, aby dowiedzieć się, czy w przeszłości nie miał problemów ze spłatami zobowiązań.

Ponadto nawet takie czynniki jak wiek mają znaczenie w obliczaniu zdolności kredytowej. Osoby starsze mają mniejsze szanse na otrzymanie wieloletniego kredytu w porównaniu do młodszych klientów. Można starać się o pożyczkę z drugą osobą i wtedy wynagrodzenia się sumują. Sprawia to, że zdolność kredytowa staje się wyższa.

Jakie korzyści ma kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to produkt bankowy bardzo często wybierany przez klientów. Dzieje się tak, ponieważ ma on sporo zalet. Jedną z nich jest fakt, że pieniądze otrzymuje się w całości niemal natychmiast po uzyskaniu wiadomości o przyznaniu środków. Ponadto nie trzeba dzielić się z bankiem informacją o tym, na jaki cel chce się wydać kredyt. To duże udogodnienie, które pozwala osiągać dowolne cele zakupowe konsumentów.

Kredyt gotówkowy może być dość wysoki, choć nie aż tak, jak kredyt hipoteczny. Mimo tego jego wartość jest w stanie opiewać na nawet 200 000 zł, co pozwala na spore dofinansowanie zakupu mieszkania czy każdego innego aktywa. Kredyt gotówkowy można zaciągnąć na wielu warunkach, dlatego ofertę da się dopasować idealnie do potrzeb każdego klienta indywidualnego.

Raty takiego zobowiązania mogą być zarówno stałe, jak i malejące. Poszczególne banki oferują zróżnicowane stopy oprocentowania, a niektóre nawet ubezpieczenie kredytu. Polisa może okazać się przydatna w wielu sytuacjach losowych, kiedy z jakichś powodów klient nie jest w stanie opłacić raty lub dokończyć spłacenia zadłużenia.

Jak wyliczyć samodzielnie zdolność kredytową i ratę kredytu?

Zdolność kredytową przed udzieleniem kredytu obliczają pracownicy banku, ale można ją oszacować także samodzielnie w domu. Wystarczy włączyć kalkulator internetowy, który po wpisaniu w nim kilku podstawowych informacji pokaże, na jaki kredyt może pozwolić sobie dana osoba. Wśród wymaganych informacji znajduje się wysokość miesięcznego dochodu czy koszty utrzymania.

Są także kalkulatory służące do obliczania rat kredytów gotówkowych. Jeden z nich działa na stronie blogbank.pl i wymaga wpisania wartości pożądanego kredytu i okresu spłaty w miesiącach. Po wprowadzeniu danych system prezentuje listę banków, w których można zaciągnąć taki kredyt. Przy każdym z nich pojawia się proponowana wysokość raty z uwzględnieniem oprocentowania, RRSO i całkowitej kwoty do spłaty.

RRSO to skrót określający rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Podaje się ją w wartości procentowej i oznacza ona część kredytu, jaką klient spłaca na przestrzeni całego roku. RRSO uwzględnia zarówno samą wysokość kredytu, jak i wszelkie dodatkowe opłaty, np. prowizję, oprocentowanie czy ubezpieczenie.

Kredyt gotówkowy – o czym pamiętać?

Przy wybieraniu oferty kredytu gotówkowego trzeba pamiętać o tym, aby sprawdzać wszystkie koszty dodatkowe. Czasami może wydawać się, że propozycja jednego banku jest atrakcyjniejsza, ale okaże się, że trzeba do niej doliczyć jeszcze opłaty, o których nie mówi się na początku zapoznawania z ofertą.

Oprocentowanie kredytu może być stałe i zmienne, więc trzeba pamiętać o tym, że w drugim przypadku z czasem wysokość rat może ulec zmianie. W porównywarkach internetowych poszczególnych kredytów warto zwracać uwagę na to, które oferty cechują się wysoką przyznawalnością. Koniecznie przed podpisaniem umowy trzeba ją w całości bardzo dokładnie przeczytać.

/ ARTYKUŁ SPONSOROWANY /

Last modified: 8 lutego 2023

Zmień język »
Skip to content