Kredyt dla pracujących za granicą?

Autor: |

/Artykuł sponsorowany/

Wielu Polaków przebywa za granicą okresowo lub na stałe w celach zarobkowych. Ale czy w przypadku problemów finansowych możemy uzyskać kredyt gotówkowy w polskich bankach za granicą? Jest to jak najbardziej możliwe, jednakże zdecydowanie bardziej trudne, niż w przypadku starania się o kredyt w Polsce. Trzeba liczyć się z zaostrzonymi warunkami oraz przyniesieniem dodatkowych dokumentów. Dowiedz się, jakie formalności należy spełnić, by uzyskać pożyczkę za granicą, a także jakie banki oferują kredyt dla pracujących w obcym kraju.

Praca za granicą wiąże się często z niespodziewanymi wydatkami, a koszty utrzymania za granicą są wyższe niż w kraju. Czy można uzyskać kredyt gotówkowy za granicą? To zależy od kilku czynników. Rynek usług bankowych dla osób, które chcą starać się o kredyt gotówkowy, ale nie pracują w kraju, jest zaostrzony. Emigranci często mają problem z uzyskaniem kredytu gotówkowego w instytucjach finansowych, gdyż ich zarobki są przyznawane w obcej walucie. Szukasz najtańszego kredytu gotówkowego? Sprawdź Totalmoney.pl, czyli największą porównywarkę kredytów w Polsce.

Powodem takiego stanu rzeczy jest Rekomendacja S, która uniemożliwia bankom w Polsce udzielanie kredytów osobom zarabiającym w innej walucie niż złoty polski. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły. Zdecydowanie najlepiej wygląda sytuacja rodaków, którzy zarabiają w euro – w tym wypadku banki patrzą przychylniej na kredytobiorcę. Dlatego, jeśli mamy pracę za granicą, a nasze wynagrodzenie jest wypłacane w walucie euro, to mamy spore szanse na uzyskanie kredytu.

Co sprawdzają banki podczas starania się o kredyt gotówkowy za granicą?

Bardzo ważnym czynnikiem, który decyduje o uzyskaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu kredytu gotówkowego, jest forma zatrudnienia. Kredytobiorca, chcąc ubiegać się o kredyt gotówkowy za granicą, musi przedstawić bankowi szereg zaświadczeń i dokumentów:

  •  Umowę o pracę lub kontrakt – można uzyskać je u pracodawcy. Banki dodatkowo często wymagają tłumaczenia dokumentów na język polski. Przetłumaczenia musi koniecznie dokonać tłumacz przysięgły. Minimalny okres zatrudnienia u obecnego pracodawcy to okres 6 miesięcy.
  •  Zaświadczenie o dochodach – należy podać także dokument, który potwierdza uzyskanie stałego dochodu. Środki pieniężne nie mogą jednak pochodzić z prowadzonej za granicą działalności gospodarczej. Za to mogą pochodzić w emerytury lub renty (Unia Europejska, Szwajcaria, Islandia, Norwegia).
  • Wykaz wpłat i przelewów ze swojego konta bankowego – przeważnie z okresu 6 miesięcy, jednak instytucja bankowa może określić inną datę.
  •  Historia kredytowa lub raport wydany przez zamiejscowe Biuro Informacji Kredytowej – w zależności od kraju, w którym pracujemy, będą to różne instytucje:

– Anglia – Equifax, Experian lub Callcredit,
– Francja – Experian France
– Niemcy – Boniversum Consumer Information, Schufa lub Infoscore
– Belgia – raport dostępny na stronie internetowej Banku Narodowego

Warto wiedzieć! Jeśli starasz się o kredyt gotówkowy za granicą, dla banku bardzo istotny będzie twój staż pracy. Należy pamiętać o tym, że minimalny okres zatrudnienia, w którym możemy ubiegać się o kredyt, to okres 6 miesięcy.

Jakie banki udzielają kredytu gotówkowego dla pracujących za granicą?

Do niedawna istniały trzy instytucje bankowe, w których można było starać się o kredyt gotówkowy dla osób pracujących za granicą. Należały do nich Alior Bank, Bank Pekao oraz Deutsche Bank. Jednak ten ostatni zrezygnował z oferty w momencie, gdy przygotowywał się do fuzji z bankiem BZ WBK. Kredyt Alior Bank udziela kredytu gotówkowego w obcej walucie. Kredytobiorca ma do wyboru 3 obce waluty – EUR, USD lub GBP, a oprócz tego kredyt w polskiej walucie.

Osoby, które uzyskują zarobki w walucie, obecnie mają więc do wyboru zaledwie dwie oferty, które nie są zbyt korzystne dla kredytobiorcy. Mimo tego, że stopy procentowe w strefie euro są dużo niższe niż w Polsce, to oprocentowanie kredytów w euro jest zbliżone do tych udzielanych w złotych, czyli wynosi ok. 4%. Dla porównania średnie oprocentowanie kredytów w euro za granicą wynosi od 0,92% w Finlandii do 3,02% w Irlandii. Kredyty zagraniczne są więc udzielane na lepszych warunkach. Aby wybrać najtańszy kredyt gotówkowy, najlepiej dokładnie porównać całkowite koszty kredytu, które banki oferują dla osób pracujących za granicą.

Kredyt za granicą – jakie są koszty kredytu?

Jeśli uzyskamy kredyt gotówkowy za granicą, musimy liczyć się z ponoszeniem kosztów kredytu. Wliczają się do niego kapitał, odsetki oraz dodatkowe opłaty, takie jak prowizja, dodatkowe ubezpieczenie czy opłata przygotowawcza. Stosunek między otrzymanym kapitałem a całkowitym kosztem pożyczki wskazuje nam Rzeczywista Stopa Oprocentowania, czyli RRSO.

Warto sprawdzić, jakie RRSO proponuje bank w regulaminie, by zobrazować sobie koszty pożyczki. Szybkim i łatwym sposobem jest także kalkulator kredytu gotówkowego, który podaje nam wszystkie koszty pożyczki, tak że kredytobiorca może łatwo zapoznać się z warunkami kredytu. Warto sprawdzić ranking kredytów gotówkowych przed podjęciem decyzji o wnioskowaniu o kredyt. Pozwoli to wybrać najkorzystniejszą ofertę banku, która cieszy się największą popularnością i uznaniem wśród kredytobiorców.

Last modified: 8 maja 2020