Konwaliowa rusza w kwietniu

Autor: |

Gmina ogłosiła przetarg na budowę ul. Konwaliowej, łączącej ulice Wyszyńskiego z Gospodarczą. W budżecie zapewniono na ten cel 1,1 mln zł. Prace mają ruszyć w kwietniu i zakończone zostaną w tym roku.

– Jej wykonanie w sposób istotny ułatwi dojazd do centrum mieszkańcom ul. Gospodarczej – tłumaczy Magdalena Kurowska, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji UM. – Inwestycję rozpoczęto od budowy sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej. Kolejnym krokiem będzie kanalizacja deszczowa, oświetlenie ulicy, wykonanie chodnika i jezdni. Nowa ulica liczyć będzie 371 m długości i 5,5 m szerokości.

W tym roku rozpoczęte zostanie przygotowanie dokumentacji projektowej ul. Gospodarczej. Prace, w tym wykonanie dokumentacji technicznej budowy i projektów podziału gruntów, potrwają nawet 2 lata, z uwagi na nieuregulowane jeszcze sprawy własnościowe działek, a jest ich sporo, gdyż ulica liczy ponad 2 km długości. Przygotowując ją, oprzemy się na procedurze ZRiD, czyli będziemy mogli zająć tereny potrzebne do budowy, nawet bez zgody ich właścicieli. Oczywiście otrzymają oni stosowną rekompensatę, w oparciu o wycenę rzeczoznawcy majątkowego. Wykonanie ulicy będzie kosztowne, dlatego też budowę podzielimy na etapy.

Będzie wygodniej także na ul. Kilińskiego. W ubiegłym roku pojawiły się tam nowe chodniki. Są one znacznie wyższe niż poziom jezdni, dlatego mieszkańcy, za pośrednictwem radnego Radosława Brzózki, poprosili o zaradzenie temu problemowi.

– Mieszka tam sporo starszych świdniczan, którym trudno pokonać tak wysokie krawężniki. Rozumiem, że to sytuacja tymczasowa i zostanie wkrótce zmieniona. Może do tej pory udałoby się znaleźć jakieś tymczasowe wyjście – zastanawiał się radny.

Wyjaśnień na ten temat udzielił Andrzej Radek, zastępca burmistrza:

– Ze względów finansowych, remont ul. Kilińskiego postanowiliśmy wykonać w dwóch etapach. Najpierw było to odwodnienie terenu i nowy chodnik. W tym roku ulica zyska nową nawierzchnię i wtedy skończą się problemy mieszkańców. Pamiętamy o nich, prosimy jednak o trochę cierpliwości.

Last modified: 4 czerwca 2020