Zastanawiasz się, gdzie ulokować zgromadzoną nadwyżkę finansową? Na pewno nie pozostawiaj pieniędzy na nieoprocentowanym rachunku osobistym, ponieważ nie będą pracować na twój zysk. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest lokata czy konto oszczędnościowe. Oprocentowanie obu produktów, choć nie jest zadowalające, daje gwarancję zysków. Sprawdź, które rozwiązanie będzie korzystniejsze.
Choć stopy procentowe poszły do góry, nie wpłynęło to znacząco na oprocentowanie depozytów. Dlatego wiele osób nadal zastanawia się, gdzie ulokować nadwyżkę finansową. Lokata czy konto oszczędnościowe? Oprocentowanie może odgrywać tutaj kluczową rolę. Nie jest jednak wyłącznym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę.
Konto oszczędnościowe – oprocentowanie to nie wszystko
Konto oszczędnościowe jest jednym z popularnych produktów, które pozwala na gromadzenie pieniędzy. Jego niezaprzeczalną zaletą jest możliwość pomnażania zysków już od pierwszej złotówki oraz dowolność w kwestii wpłat środków.
Jeśli chodzi o konto oszczędnościowe, oprocentowanie nadal pozostawia wiele do życzenia. Można jednak dotrzeć do rachunków, które dają nie tylko ponadprzeciętne oprocentowanie, ale i motywują do systematycznego powiększania kapitału. Za przykład może posłużyć Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku z oprocentowaniem nawet do 0,7% w skali roku. Początkowo jest niższe, jednak rośnie w miarę jak przybywa środków na koncie.
Wśród istotnych zalet rachunku oszczędnościowego można wymienić także:
- stały dostęp do środków – istnieje możliwość ich wypłaty w dowolnym momencie,
- opcja dokonywania wpłat przez cały okres rozliczeniowy – odsetki będą naliczane proporcjonalnie.
Lokata – opcja nie dla każdego
Lokata, chociaż podobnie jak konto oszczędnościowe, pozwala na gromadzenie i pomnażanie zysków, działa nieco inaczej. W tym przypadku dochodzi niejako do zamrożenia środków na czas trwania umowy. Oczywiście pieniądze można wypłacić – jednak tylko w całości i z ryzykiem utraty dotychczas wypracowanych odsetek.
Co z oprocentowaniem? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wiele zależy od produktu, który wybierzesz. Przykładowo, Lokata Sprint na 200 dni dostępna w ofercie Toyota Banku ma oprocentowanie na poziomie 1,30% w skali roku – niemal dwukrotnie więcej niż oprocentowanie konta oszczędnościowego. Jej przewagą jest także możliwość założenia nawet 20 lokat na identycznych warunkach.
Konto oszczędnościowe czy lokata?
Wybór wcale nie jest prosty, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie konkretne produkty finansowe porównasz.
- Konto oszczędnościowe, mimo niższego oprocentowania, pozwala na zachowanie odsetek – także wtedy, gdy zdecydujesz się na wypłatę części lub całości środków. W przypadku lokaty wypłata pieniędzy jest zwykle równoznaczna z całkowitą utratą odsetek.
- Niższe oprocentowanie konta oszczędnościowego będzie oznaczać stratę w porównaniu z lokatą.
Jeśli chcesz podjąć właściwą decyzję, musisz dokonać krótkiej kalkulacji. Znaczenie będą mieć m.in. ogólne warunki konkretnych ofert, a także twoje oczekiwania i możliwości finansowe. Jeżeli masz pewność, że w najbliższym czasie nie będziesz potrzebować pieniędzy, lokata to lepszy wybór.
/ REKLAMA /
Last modified: 7 grudnia 2021