Koniec z błotem na ulicach

Autor: |

Już wkrótce większość dróg osiedlowych Świdnika będzie wyglądała jak ulica Jaśminowa (na zdjęciu). Urząd miasta ogłosił przetarg pod nazwą „Modernizacja sieci dróg gminnych na terenie miasta Świdnika (edycja II)”, na remont 15 odcinków ulic o łącznej długości niespełna 3 km.

Modernizacji zostaną poddane ulice: Kolorowa, Olchowa, Tęczowa, Wiosenna, Dukt Leśny, Szafirowa, Turkusowa, Lazurowa, Kasperka, Majewskiego, Boczna Piłsudskiego I i II, Boczna al. NSZZ „Solidarność”, Boczna Gruszczyńskiego i Boczna Partyzantów.

– Konstruując ten program wyszliśmy z założenia, że drogi gminne nie mogą być pokryte kurzem i błotem. Ciągłe wzmacnianie istniejącej nawierzchni nie daje trwałego efektu i wiąże się z dużymi kosztami. Uważaliśmy, że zastosowana technologia będzie wygodniejsza i w ogólnym rozrachunku tańsza, co sprawdziło się na pierwszym etapie realizacji projektu. Obecnie ogłosiliśmy przetarg na remonty ostatnich dróg. Mam nadzieję, że prace rozpoczną się jeszcze jesienią, a cały program zakończymy ostatecznie do połowy przyszłego roku. Przypomnijmy, że dzięki niemu poprawimy komfort życia 4 tysiącom świdniczan – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Poprawa nawierzchni stanu dróg lokalnych jest największym problemem każdego samorządu. Świdnik jest o krok od jego ostatecznego rozwiązania. Na początku lipca zakończono główny etap programu remontów dróg gminnych. Za 4,5 mln zł zmieniono oblicze 38 ulic o długości 8,5 km.

– Nie chodziło nam tylko o załatanie dziur. Zastosowaliśmy sprawdzoną technologię. Betonowa podbudowa została pokryta asfaltem. Gwarantuje to dużą trwałość nawierzchni. Rada Miasta podjęła decyzję o przebudowie, w ten sam sposób, kolejnych dróg gminnych. Chcę podkreślić, że nie były to nasze jedyne inwestycje w infrastrukturę drogową. Budowaliśmy trakty strategiczne, takie jak ulice Kusocińskiego i aleję NSZZ „Solidarność”, której drugi etap właśnie się rozpoczął. Nie zapomnieliśmy również o drogach o mniej istotnym znaczeniu, rewitalizowaliśmy stare ulice. Na wszystkie te przedsięwzięcia wydaliśmy prawie 40 mln złotych, co w skali naszego budżetu, jest kwotą ogromną – mówił burmistrz Waldemar Jakson.

Kandydaci na wykonawców mają czas do 29 września na złożenie ofert. Na realizację robót będą mieli 10 miesięcy od daty podpisania umowy. Zmodernizowane drogi gminne powinny zapewnić mieszkańcom osiedli domków jednorodzinnych komfort dojazdu do swoich posesji przez co najmniej 10 lat.

Last modified: 18 września 2021