Pamięci wielkich Polaków

Autor: |

W niedzielę, w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela odbył się koncert pt. „Bogiem sławiena”. Dla zgromadzonych w świątyni zaśpiewał Chór Gminy Kurów, pod dyrekcją Bogdana Lipińskiego. Muzyczne spotkanie, zorganizowane przez parafialną Akcję Katolicką,  poświęcone było pamięci św. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Chór gminy Kurów, który zadbał również o oprawę mszy św. poprzedzającej koncert, działa od stycznia 2007 roku. Liczy 18 osób. Wśród nich są również świdniczanie. W niedzielny wieczór zespół wykonał, między innymi: hymn z liturgii godzin „Ave Maris Stella”, tradycyjną pieśń „Gdyśmy przyszli do kościoła”, „Bogurodzicę” i „Ciebie na wieki wychwalać będziemy”. Dwie kompozycje Jana Sebastiana Bacha zagrał na organach Tobiasz Lipiński.

– Długo zastanawialiśmy się nad repertuarem, żeby było jak najgłębiej, najciekawiej i najdonośniej. Sięgnęliśmy po pieśni, które śpiewano w polskim kościele w dzieciństwie Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego. Z tych utworów uczyli się katechizmu, prawd wiary, miłości do Ojczyzny – wyjaśniał dyrygent Bogdan Lipiński.

Wierni chętnie włączyli się we wspólny śpiew. Mieli też okazję posłuchać słów Papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia, które płynęły z głośników w przerwach między wykonywanymi utworami.

– Cieszę się, że przyjechaliście do Świdnika z dobrym słowem, a ten wieczór stał się wieczorem refleksji. Doskonale wpisał się w obchody Roku Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego i stulecie urodzin Jana Pawła II.  Dziękuję chórowi, wszystkim zgromadzonym, a także pani Irenie Okoń, prezes Akcji Katolickiej, która była inicjatorką wydarzenia – mówił ks. proboszcz Leszek Surma.

Pamiątkowe statuetki przygotowano dla Bogdana Lipińskiego, ks. kan. Leszka Surmy, Małgorzata Stacharska, prezes zarządu AK Archidiecezji Lubelskiej, a także władz miasta i powiatu oraz Miejskiego Ośrodka Kultury.

– Żeby przeżyć takie wspaniałe chwile, trzeba dużo pracować. Jesteśmy wdzięczni za ten piękny koncert i przypomnienie słów naszych wielkich rodaków – dodała pani prezes.

Wydarzenie zorganizowano we współpracy z Gminą Miejską Świdnik, Starostwem Powiatowym i MOK. Patronat honorowy sprawował Burmistrz Świdnika i Starosta Powiatu Świdnickiego.

aw

« z 2 »

Last modified: 28 września 2020