Komiks Natalii nagrodzony

Autor: |

fot. z archiwum N. Piątkiewicz
Wizja przyszłości, postęp technologiczny, obce cywilizacje i podróże kosmiczne to zagadnienia, które można było wykorzystać w konkursie komiksowym dla dzieci i młodzieży „Maszyna do spełniania życzeń” 32. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Podjęła się tego, z bardzo dobrym skutkiem, Natalia Piątkiewicz ze Świdnika.

Zadaniem uczestników było stworzenie komiksu, nawiązującego do hasła pochodzącego z opowieści Stanisława Lema. Praca nie mogła przekraczać 3 jednostronnych, pionowych kartek w formacie A4. Ocenie podlegała jej zawartość merytoryczna, zgodność z tematem, własna interpretacja, pomysłowość, ciekawy projekt graficzny, estetyka i wykonanie.  Jury uznało, że dzieło Natalii pt. „Maszyna (nie)doskonała” spełniło wszystkie kryteria i przyznało świdniczance I miejsce w kategorii wiekowej 15-18 lat.

– Informację o wyróżnieniu otrzymałam wcześniej, jednak kompletnie nie spodziewałam się pierwszego miejsca. Nawet przy wręczaniu nagrody, które odbyło się podczas 32. edycji Festiwalu Komiksu i Gier, nie mogłam uwierzyć, że moja praca została tak wysoko oceniona. Od jury na scenie usłyszałam wiele miłych słów, co uczyniło ten moment jeszcze bardziej niezapomnianym – mówi Natalia, uczennica klasy maturalnej w III LO w Lublinie. Dodaje: – W konkursie brałam udział już dwa razy, za każdym była to dla mnie świetna zabawa. Udawało się też coś wygrać. Dwa lata temu zdobyłam wyróżnienie, a w ubiegłym roku drugie miejsce.

Licealistka wyjaśnia, że komiksami interesuje się od dzieciństwa. Lubiła je czytać, a dodatkowo sama próbowała rysować podobne formy. Podobało jej się, że można przekazać historię nie tylko za pomocą tekstu jak w książkach, ale również za pomocą obrazu. Tematyka tegorocznego konkursu nie była jej obca, bo chociaż nie czytała wiele powieści Stanisława Lema, interesowała ją ogólna problematyka jego twórczości.

– Hasło „Maszyna do spełniania życzeń” dawało duże możliwości rozwinięcia tej idei, a przy okazji mogłam po raz kolejny sprawdzić swoje umiejętności plastyczne – wyjaśnia N. Piątkiewicz. – Przed rozpoczęciem każdego komiksu najpierw wymyślam fabułę i mniej więcej planuję, co będzie się działo na każdym panelu. Potem mogę się zabrać za rysowanie, które zajmuje najwięcej czasu. Następnie muszę jeszcze zdecydować, co mówią postacie, czyli co będzie napisane w dymkach. Kiedy wszystko jest już skończone, zawsze kilkakrotnie czytam komiks i zastanawiam się, czy niczego w nim nie brakuje albo czy nic nie zostało przeoczone. W tym roku największą trudność w tworzeniu sprawiło mi głównie samo wymyślenie fabuły. W głowie miałam parę wersji tej samej historii, a finalnie musiałam wybrać tylko jedną. Cały komiks opiera się właśnie na fabule, więc są to ciężkie decyzje, od których potem zależy efekt końcowy. Wiele pracy wymagało też rysowanie wszystkich scen, szkicowanie, kolorowanie, a potem cieniowanie.

Jak się jednak okazuje, warto było poświęcić czas, by dopracować wszystkie szczegóły. Za zajęcie I miejsce Natalia otrzymała tablet graficzny WacomIntuos i voucher podarunkowy o wartości kilkuset złotych. Jej praca została również opublikowana na stronie www.komiksfestiwal.com/competition-works.

Największym hobby świdniczanki jest oczywiście rysunek. Maluje takimi technikami, jak: akwarela, grafika komputerowa, ołówek, cienkopis. Planuje studia związane z architekturą lub wzornictwem. W przyszłości chciałaby wykonywać zawód kreatywny, w którym mogłaby się rozwinąć artystycznie. Natalia uwielbia też podróżować, kiedy tylko nadarzy się do tego okazja i poznawać inne kultury.

Last modified: 29 października 2021

Zmień język »
Skip to content