Kolejne przypadki zakażeń

Autor: |

21 629 przypadków koronawirusa w całej Polsce, w tym 1455 w województwie lubelskim. Służby sanepidu poinformowały dziś także o nowych zakażeniach w powiecie świdnickim.

Koronawirusa potwierdzono dziś u 38 osób z naszego powiatu. Tym samym liczba aktywnych przypadków wzrosła do 309. Za ozdrowieńców uważa się 259 mieszkańców. Zmarło 6.

Liczba ognisk w powiecie zmniejszyła się z siedmiu do czterech. Za wygaszone uważa się ogniska w Przedszkolu „Małych Odkrywców” w Piaskach, DPS w Krzesimowie, internacie Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej oraz w markecie Stokrotka. W fazie rozwojowej wciąż znajdują się 3 ogniska w Świdniku. W PZL-Świdnik potwierdzono 34 przypadki koronawirusa, natomiast w Szkole Podstawowej nr 5 – 4.  W świdnickim szpitalu do zakażeń na Oddziale Wewnętrznym i Chirurgii dołączyły też te na Izbie Przyjęć. Od wczoraj w placówce liczba przypadków Covid-19 zwiększyła się z 31 do 33. 20 osób jest na kwarantannie. Tyle samo przebywa w izolacji domowej. Dziś sanepid poinformował także o nowym ognisku w Urzędzie Pocztowym w Trawnikach. W placówce zakażone są 2 osoby, 7 poddano kwarantannie.

Najwięcej zakażeń w województwie lubelskim jest w Lublinie (406), a także w powiatach lubelskim (145) i puławskim (130). Nowe przypadki stwierdzono również w Chełmie (71), Zamościu (32), Białej Podlaskiej (16) oraz w powiatach: biłgorajskim (88), tomaszowskim (71), lubartowskim (63), bialskim (59), zamojskim (53), chełmskim (49), ryckim (49), hrubieszowskim (46), janowskim (22), kraśnickim (22), parczewskim (22), opolskim (20), łęczyńskim (19), krasnostawskim (12), radzyńskim (9), włodawskim (8) i łukowskim (5).

– Do 30 października potwierdzono łącznie 15841 przypadków zakażenia koronawirusem, odnotowano 6962 ozdrowieńców i zarejestrowano 224 zgony. Aktualnie 26579 osób jest poddanych kwarantannie, a 439 objętych nadzorem epidemiologicznym – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowy Wojewody Lubelskiego.

Przedszkole w zawieszeniu

Od wczoraj do 6 listopada zawieszone są zajęcia w Przedszkolu nr 2. Przypadek Covid-19 potwierdzono u jednej osoby.

– Mamy informację, że koronawirusem zakażone jest dziecko. Trzy osoby – 2  nauczycielki i 1 osoba z obsługi przedszkola, które źle się czuły, zostały skierowane na test – mówi Renata Wójcik, dyrektor Zespołu Przedszkoli nr 1.

Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego placówka przeszła na nauczanie w systemie zdalnym. Jak podkreślają władze miasta, kwarantanna i braki kadrowe spowodowały, że trudno jest zapewnić opiekę nad dziećmi.

– Część nauczycieli jest na kwarantannie. Są też osoby mające zwolnienia lekarskie, co spowodowało, że nie byliśmy w stanie zapewnić czasowo opieki nad dziećmi. Z uwagi na zagrożenie związane z epidemią byliśmy zmuszeni zawiesić działalność przedszkola. Już w środę po południu poinformowaliśmy o tym rodziców. Dzieci, dla których znalezienie opieki na czwartek i piątek było trudne z dnia na dzień, zostały przyjęte do Przedszkola nr 3, czyli do drugiej placówki w tym zespole. Zdajemy sobie sprawę, że taka informacja może być dla rodziców zaskakująca. Trudno z dnia na dzień zmienić grafik, zwłaszcza, gdy ktoś pracuje na dyżurach. Nie możemy jednak narażać bezpieczeństwa i zdrowia najmłodszych. Ktoś musi się nimi opiekować, a przedszkole nie jest obecnie w stanie zapewnić pełnej kadry – tłumaczy Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Last modified: 1 lutego 2021