Kolejna szansa na drogowe metamorfozy

Autor: |

Ruszył kolejny nabór do rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. O pieniądze ponownie chce się starać świdnicki ratusz. Tym razem w grę wchodzi przebudowa dwóch ulic: Okulickiego i Skarżyńskiego.

Nabór do rządowego programu został ogłoszony kilka dni temu. W puli dla województwa lubelskiego jest ponad 264,5 mln zł. Pieniędzmi, po połowie, mają podzielić się gminy i powiaty. Przyjmowanie wniosków będzie trwało do 10 sierpnia.

– W ciągu trzech miesięcy od dnia ogłoszenia naboru komisja powołana przez wojewodę lubelskiego będzie rozpatrywać wnioski, przygotowując rekomendacje dla MSWiA. Nowością w programie jest możliwość sfinansowania wkładu własnego ze środków Funduszu Inwestycji Lokalnych – mówił Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Świdnik chętnie korzysta z rządowych dotacji. Z minionej edycji do miasta wpłynęło około 13 mln zł dofinansowania, przeznaczonych na wykonanie 12 ulic. Na zeszłorocznej liście znalazła się budowa I etapu al. NSZZ „Solidarność”, sieci dróg na osiedlu Żwirki i Wigury (przebudowa ul. Puławskiego, Matejki, Szopena, Miłej, Kwiatowej, Willowej,), budowa ul. Gen. S. Roweckiego, Sosnowej, ul. Akacjowej, ul. Św. Brata Alberta i sięgacza ul. Cisowej.

W tym roku władze Świdnika będą się mogły ubiegać o dofinansowanie maksymalnie dwóch zadań. Przy czym, jak informują przedstawiciele wojewody, poziom dotacji jest uzależniony od dochodów samorządów. Im są niższe, tym większa wartość dofinansowania. Natomiast jej maksymalny poziom nie może przekroczyć 80 proc. kosztów całego zadania. Świdniccy urzędnicy i tym razem chcą skorzystać z szansy zdobycia zewnętrznych środków. – Do programu zgłosimy dwie ulice: Okulickiego i Skarżyńskiego – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

W obu przypadkach w grę wchodzi przebudowa dróg. O przeprowadzenie inwestycji wnioskowali również mieszkańcy wskazanych ulic. W tej chwili nie wiadomo jeszcze, jaki jest szacunkowy koszt remontów. – Jesteśmy na etapie przygotowywania odpowiednich dokumentów i przeprowadzania wycen – tłumaczy M. Dmowski.

Asfaltowa dogrywka

Równocześnie z ogłoszeniem naboru do nowej edycji programu, wojewoda poinformował o „dogrywce” dotyczącej zeszłorocznej odsłony.

– W związku z pojawieniem się oszczędności, nadwyżki w wysokości 11 mln zł, zostanie ogłoszony nabór uzupełniający jeszcze na rok 2020 – mówił Lech Sprawka. Okazuje się, że z tej puli ma szansę również skorzystać miasto Świdnik. – Zgłosić możemy tylko inwestycje, które już trwają i zostaną ukończone najdalej w przyszłym roku – tłumaczy M. Dmowski. – Dlatego rozważamy wystąpienie o dofinansowanie budowy ul. Poziomowej i Jagodowej lub przebudowy ul. Targowej.

Last modified: 28 lipca 2020