Kolejna niedziela bez handlu

Autor: |

Większość świdnickich handlowców postanowiła w niedzielę świętować. Tylko w kilku sklepach na terenie miasta da się zrobić szybkie zakupy.

Pod koniec stycznia prezydent podpisał ustawę zakazującą handlu w niedziele i święta. Dokument wprowadza stopnio­we wygaszanie działalności sklepów w te dni. Począwszy od 11 marca, aż do końca roku, placówki będą zamknięte w 23 niedziele. To istotna informacja dla osób, które dotychczas z przyzwyczaje­nia wybierały się do sklepów właśnie w ten dzień.

W bieżącym roku będzie obowiązywa­ła przeważnie zasada dwóch niedziel w miesiącu z dozwolonym handlem. Od przyszłego roku sklepy będą otwarte już tylko w jedną. Wprowadzone restrykcje podzieliły Polaków. Jedni uważają, że niedziele i święta należy spędzać z rodzi­ną, a nie w galeriach handlowych. Inni narzekają, że intensywna praca, często do późnych godzin popołudniowych, uniemożliwia zrobienie większych zaku­pów w dni powszednie.

W przypadku sklepów wielkopowierzch­niowych sytuacja jest jasna. Markety nie ominą zakazu, chociaż niektóre sieci za­powiedziały znaczne wydłużenia godzin

pracy w soboty i zwiększenie obsady na kasach. W Świdniku nie będą również działały sklepy należące do PSS „Społem”.

– W niedzielę nie handlujemy. Nie bę­dzie czynny również sklep przy piekarni – mówi Antoni Dejko, prezes PSS „Spo­łem” w Świdniku. – Być może trzeba bę­dzie wydłużyć czas pracy w soboty, ale wcześniej chcemy poobserwować sytu­ację.

Szef PSS „Społem” nie ma również wąt­pliwości, że wolne niedziele nie wpłyną na poziom zatrudnienia obsługi skle­pów.

– Mam wrażenie, że to jest sztuczny problem, który nie ma związku z rzeczy­wistością – dodaje Antoni Dejko.

Zakupów spożywczych nie zrobimy rów­nież w Galerii Venus.

– Cały obiekt będzie nieczynny z wyjątkiem działających na parterze, apteki i kwiaciarni – mówi Emi­lia Włodarczyk, menadżer Galerii Venus.

Zakupy będzie można w obu punktach zrobić od 11.00 do 18.00, wchodząc do galerii od strony ul. Wyszyńskiego.

W przypadku małych sklepów, usta­wa dopuszcza ich działanie również w niedziele handlowe. Stawia jednak warunek, że za ladą muszą stanąć ich właściciele sami prowadzić sprzedaż. W Świdniku większość handlowców nie skorzysta z tej możliwości. Na naszej li­ście znalazło się zaledwie kilka placówek, które deklarują prowadzenie niedzielnej sprzedaży. Natomiast spod zakazu wy­jęte są placówki gastronomiczne, pie­karnie, cukiernie, kwiaciarnie, punkty z prasą czy biletami komunikacji miejskiej. Wyjątkiem są także sklepy działające na dworcach i przy stacjach benzynowych.

Gdzie zrobimy zakupy w niedzielę?

Lem. Sklep spożywczy,
ul. Ks. Kan. Jana Hryniewicza 5,
czynny od 10.00

Julcia. Sklep spożywczy,
ul. Modrzewiowa 2

Lewiatan. Sklep spożywczy,
ul. Bronisława Ratajczaka 3,
czynny od 9.00 do 20.00

Żabka, ul. Świerkowa 1,
czynna od 9.00 do 15.00

Żabka, ul. Wincentego Witosa 9A,
czynna od 11.00 do 16.00

Sklep ABC, ul. Racławicka 1,
czynny całą dobę

Słoneczko. Sklep spożywczy,
ul. Skarżyńskiego 7,
czynny od 9.00 do 20.00

Sklep Justyna,
ul. Wyspiańskiego 11B,
czynny od 10.00 do 20.00

kal, słs

Last modified: 20 maja 2020