Kłopotliwy płot

Autor: |

Mieszkańcy osiedla Wschód walczą z nietypowym problemem. Obok bloku, przy ulicy Kosynierów 6, wyrosło ogrodzenie.

Lokatorzy skarżą się na zablokowany dojazd, a właściciel posesji, na której zamontowano płot, winą za ten stan rzeczy obarcza Urząd Miasta i wspólnotę mieszkaniową. Chodzi o teren, między blokiem a budynkiem SKOK. Kiedyś należał on do Telekomunikacji Polskiej. Ta, w 2006 roku sprzedała go prywatnemu właścicielowi. Wszystko było dobrze, dopóki miasto płaciło zarządcy terenu, comiesięczną opłatę za korzystanie z przejazdu. Kłopot powstał wtedy, gdy na polecenie świdnickiego magistratu, wybudowano alternatywny dojazd do przyblokowego parkingu.

– Zdecydowaliśmy się zbudować dojazd do parkingu, by mieć pewnego rodzaju zabezpieczenie – mówi Magdalena Kurowska, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji. – Właścicielem terenu jest prywatny przedsiębiorca. Nie wiadomo, czy w przyszłości nie zdecydowałby się na zagospodarowanie tego miejsca. Dlatego powstał wjazd od strony sklepu „Ziarenko”. Mieszkańcy twierdzą, że jest zastawiany przez samochody. Postawiliśmy tam znak, są namalowane koperty. Kto zastawia, ten łamie przepisy, a to już zadanie dla odpowiednich służb, np. Straży Miejskiej.

– Nie ma złośliwości w moim działaniu – broni się właściciel działki. – Chciałem, aby miasto płaciło za korzystanie z przejazdu przez działkę. Niedużo, 600 zł miesięcznie. Nie byli zainteresowani. Podobnie jak wspólnota mieszkaniowa, której zaproponowałem jeszcze niższą cenę. Skoro nikomu to nie jest potrzebne, to ogrodziłem teren. Sam ponoszę koszty utrzymania posesji. W zimie, mieszkańcy okolicznych bloków dzwonili do Straży Miejskiej i skarżyli się, że nie odśnieżam drogi. Mojej prywatnej drogi. Żałuję, że nie przyjąłem wtedy mandatu, dziś pokazałbym go tym, którzy mnie obrażają.

Jak zapewnia właściciel terenu, płot zniknie, jeśli miasto lub wspólnota, będą dzielić koszta utrzymania działki:

– Jestem otwarty na dialog. Przecież nie postawiłem tego płotu komuś na złość. Dlaczego mam sam płacić, skoro wszyscy z tego korzystają?

Last modified: 1 lipca 2020