Kiedy pojawiają się kurze łapki?

Autor: |

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i wrażliwa zarówno na różnego rodzaju urazy mechaniczne, tarcie czy szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Bardzo łatwo ją uszkodzić, podrażnić czy przesuszyć. Ze względu na to, że jest o wiele cieńsza niż skóra w innych częściach twarzy, pierwsze oznaki starzenia stają się widoczne właśnie w okolicach oczu. Należy zaliczyć do nich kurze łapki, czyli pierwsze zmarszczki, które spędzają sen z powiek wielu kobietom. Dowiedz się, w jaki sposób powstają i w jaki sposób zmniejszyć ich widoczność, stosując krem pod oczy.

Kurze łapki – czym są i skąd się biorą?

Kurze łapki to potoczne określenie zmarszczek, które tworzą się w kącikach oczu. Ich nazwa związana jest ze sposobem ułożenia na skórze, który przypomina łapki kury. Kurze łapki występują bez względu na wiek, z tym że u młodych osób tworzą się podczas uśmiechu, a skóra od razu wraca do swojego pierwotnego stanu, co związane jest z odpowiednią ilością włókien kolagenowych i elastyny w skórze.

Pierwsze kurze łapki stają się zauważalne około 25. roku życia, czyli wtedy, kiedy na skórze mogą wystąpić pierwsze widoczne oznaki starzenia. Na to, kiedy pojawią się pierwsze kurze łapki, wpływ mogą mieć m.in. uwarunkowania genetyczne, jak i nasz styl życia oraz pielęgnacja skóry wokół oczu. Stąd tak ważne jest, aby nie zapominać o podstawowym produkcie, jakim w tej sytuacji jest krem pod oczy.

Jak powstają kurze łapki?

Kurze łapki dla wielu osób stanowią synonim uroku i często nazywane są zmarszczkami uśmiechu. Uważa się, że osoby, które posiadają kurze łapki, są pogodne, lubią się śmiać, są pozytywnie nastawione do życia oraz posiadają bardzo ekspresyjną mimikę. Nie należy zapominać jednak o tym, że w wyniku procesów starzenia skóry i szkodliwego działania czynników zewnętrznych zmarszczki wokół oczu mogą znacznie się powiększać, przez co mogą wpływać negatywnie na samoocenę szczególnie kobiet, które już w młodym wieku muszą borykać się z problemem zmarszczek.

Skąd biorą się kurze łapki? Ich obecność ma związek nie tylko z procesami starzenia zachodzącymi w skórze (od 25. roku życia obserwuje się rocznie 1% ubytek kolagenu w skórze). Skóra wokół oczu jest przede wszystkim cienka, delikatna i pozbawiona gruczołów łojowych. To powoduje, że zmarszczki w tym miejscu powstają o wiele szybciej i wcześniej niż w przypadku pozostałych partii twarzy. Oprócz tego należy pamiętać, że mięśnie znajdujące się okolicach oczu pozostają w ciągłym ruchu – szacuje się, że mięsień okrężny oka może wykonywać nawet do 20 tysięcy ruchów w trakcie mrugania i mrużenia oczu.

Jak pozbyć się kurzych łapek?

Odpowiednia profilaktyka, a także świadomość wpływu szkodliwych czynników na procesy starzenia się skóry pozwalają skutecznie zapobiec przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek. Warto zwracać na to uwagę już w młodym wieku, kiedy nasza skóra posiada jeszcze odpowiednią ilość włókien kolagenowych. Aby zapobiec kurzym łapkom:

  • na skórę wokół oczu regularnie aplikuj odpowiedni krem pod oczy (ważne aby był on dobrany do wymagań Twojej skóry);
  • zapewnij skórze wokół oczu odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną – promieniowanie ultrafioletowe ma bardzo szkodliwy wpływ na delikatną skórę wokół oczu, uszkadzając włókna kolagenowe i elastynowe. W trakcie lata pamiętaj o okularach przeciwsłonecznych oraz stosuj krem z filtrem (także wokół oczu);
  • unikaj składników, które mogą pogarszać stan Twojej skóry wokół oczu – palenia papierosów, spożywania alkoholu, nadmiaru cukru i soli w diecie, śmieciowego jedzenia, braku snu;
  • sięgaj po antyoksydanty – zmniejszają stres oksydacyjny, który także wpływa na szybsze starzenie się skóry;
  • pamiętaj o delikatnym oczyszczaniu skóry wokół oczu – w tym o dokładnym demakijażu; unikaj silnie drażniących składników zawartych w niektórych produktach oczyszczających, a także tarcia i pocierania;
  • stosuj delikatny masaż skóry wokół oczu, który uelastycznia, ujędrnia skórę oraz poprawia jej krążenie.

Pamiętaj, że regularnie stosowany krem pod oczy może w dużej mierze przyczynić się do poprawy stanu delikatnej skóry wokół oczu.

/ REKLAMA /

Last modified: 5 maja 2021

Zmień język »
Skip to content