Kajakiem po Giełczwi

Autor: |

Wprawdzie wakacje już się skończyły, ale sezon kajakowy wciąż trwa. Fanów aktywnego spędzania czasu, zachęcamy więc do wyprawy malowniczymi zakolami Giełczwi.

– Dolina tej rzeki należy do najatrakcyjniejszych obszarów Płaskowyżu Świdnickiego, pozostając jednocześnie nieznaną dla szerszego kręgu turystów – mówi Rafał Tatara z firmy „Sternik”. – Gwarantuję, że dostarczy niezapomnianych wrażeń, na które składają się przede wszystkim piękne, wiejskie krajobrazy, zabytkowe dworki, parki, kościoły. Na spływ można się wybrać całą rodziną.

Rzeka: Giełczew Trasa: Piaski – Biskupice

Długość: ok. 9 km

Czas spływu: ok. 2,5 godz.

Charakterystyka: Trasa łatwa, nie wymaga doświadczenia. Szerokość rzeki do 4 m, głębokość ok. 60 cm

Spływ zaczynamy w Piaskach, poniżej śluzy. Odcinek jest ciekawy krajobrazowo, widać liczne ślady działalności bobrów, zdarzają się niewielkie bystrza i pozostałości po przeprawach. Płyniemy spokojnie, mijając łąki, laski olchowe i sosnowe. Dno w początkowym biegu rzeki jest muliste, potem staje się piaszczyste, zdarzają się też kamienie. W szerszych miejscach występują mielizny. W okolicach miejscowości Brzeziczki napotykamy jaz, więc konieczna jest przenoska. Po ok. 9 km, Giełczew zwęża się do 2 m szerokości, a my dopływamy już do Biskupic. Spływ kończymy pod mostem drogowym.

Dobre rady:

– dostosuj długość trasy i stopień trudności do reszty uczestników

– obserwuj wodę – fale, załamanie wody, zmarszczki oznaczają ukrytą przeszkodę

– dobijaj do brzegu dziobem ustawionym pod prąd rzeki

– zanim wysiądziesz z kajaka, wiosłem sprawdź grunt

– komórki, aparaty fotograficzne, zegarki, pieniądze zabieraj tylko w wodoszczelnych opakowaniach

aw

Last modified: 3 czerwca 2020