Już wznoszą się trybuny!

Autor: |

Praca wre na placu budowy nowego stadionu Avii. W październiku ubiegłego roku, wjechał tam ciężki sprzęt, dzisiaj nie ma prawie śladu po dawnym obiekcie.

Coraz bardziej widoczne są za to kontury nowych elementów, szczególnie trybun i pawilonu administracyjno- sportowego. Stopień zaawansowania budowy byłby jeszcze większy, gdyby nie wyjątkowo długa zima, która trochę spowolniła tempo budowy. – Obecnie trwa przebudowa pawilonu administracyjno-sportowego – wyjaśnia Magdalena Kurowska, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miasta. – Wewnątrz prowadzone są prace wykończeniowe oraz instalacyjne. Teraz jednak najbardziej koncentrujemy się na boisku i jego bezpośrednim otoczeniu. Widać już żelbetowe konstrukcje trybun dla kibiców i VIP-ów. Po zakończeniu prac ciężkich na trybunach, wykonawca zajmie się detalami piłkarskiej areny. Trwają prace związane z budową kanalizacji deszczowej i przyłączy energetycznych.

Jak będzie wyglądał stadion? Główna płyta boiska będzie trawiasta. Obok niej powstanie również pełnowymiarowe boisko treningowe o sztucznej nawierzchni i z oświetleniem. Trybuny wokół głównego boiska będą w stanie pomieścić 2800 osób. Kilkadziesiąt miejsc przewidziano również przy boisku treningowym. Obiekt zostanie ogrodzony, powstaną ciągi piesze, droga pożarowa, parking, kasy, toalety, budynki sanitarnosocjalne.

Stadion został zaprojektowany według wytycznych Polskiego Związku Piłki Nożnej, odnośnie możliwości rozgrywania meczów drugoligowych. Sportowy Świdnik będzie dumny z tego obiektu. W okolicy podobnym może poszczycić się jedynie I-ligowa drużyna z Łęcznej. Termin zakończenia prac budowlanych zaplanowano na koniec tego roku. Jeżeli pogoda nie spłata figla żółto-niebiescy zagrają wreszcie na swoim stadionie, a nie jak dotąd, w gościnnej Poniatowej.

Warto dodać, że nowa arena piłkarska kosztować będzie gminę 18 mln zł, z czego ponad 60 procent pochodzi z dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Zadanie nosi nazwę „Rewitalizacja północnych obszarów przyległych do strefy przemysłowej miasta Świdnik” i dzięki niemu oprócz stadionu, nowe oblicze zyskały park miejski i budynki przy ul. Kolejowej.

Głos Świdnika

Last modified: 26 maja 2013