Jubileuszowe kolędowanie (film, foto)

Autor: |

Ponad stu młodych artystów stanęło dziś na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury, biorąc udział w 25. edycji Przeglądu Kolęd i Pastorałek.

Najstarsza zachowana polska kolęda powstała w roku 1424 i nosi tytuł „Zdrow bądź, krolu anjelski”, a jedną z najbardziej znanych na świecie jest „Cicha Noc”. Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych bożonarodzeniowych zwyczajów. Żaden z narodów nie może pochwalić się takim bogactwem pieśni, jak my. Kultywując tę tradycję, MOK od wielu lat zaprasza uczniów przedszkoli i szkół do wzięcia udziału w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek.

– Przypominam sobie edycję z czasu pandemii, kiedy na sali były 2 czy 3 osoby, oglądające występy online. Dziś – pełna sala, bardzo dobrze, że wróciliśmy do tej tradycji. Kolędy i pastorałki to pieśni niezwykłe, nawiązujące do wydarzeń sprzed ponad 2000 lat. Jest w nich zawarta historia Polski – mówił Włodzimierz Radek, przewodniczący Rady Miasta.

Przegląd odbył się w dwóch turach, z podziałem na zespoły wokalne, duety oraz solistów. Przygotowane utwory to, między innymi, „Dary dla Jezuska”, „Skrzypi wóz”, „Przylecieli Aniołkowie”, „Pastorałka od serca do ucha”, „Grudniowe noce”, „Kolęda Maryi”, „Mario, czy Ty wiesz?” oraz „Noel”.

Wystąpili: „Promyczki” z P nr 6, „Brzechwałki” z P nr 3, „Zefirki” z P nr 4, „Wesołe Nutki” z Oddziałów Przedszkolnych przy SP nr 3, „Wesoła Dwójeczka” z P nr 2, „Rozśpiewana Piątka” z P nr 5, „Psotki” z P nr 7, Honorata Zadora i Kinga Kukier z MOK, „Chochliki” z Niepublicznego Przedszkola „Tęczowy Domek”, „Mania Śpiewania” z MOK, „Dzwoneczki” z SP nr 4, „Dziecięca Ferajna” z SP nr 3, „Siódemeczki” z SP nr 7, Lena Sawa z Ogniska Muzycznego, „Wesołe Nutki” z SP nr 4, Antonina Raciborska z Ogniska Muzycznego, Gabriela Nizioł z Ogniska Muzycznego, Jakub Sawa z Ogniska Muzycznego, Alicja Czyżewska i Hanna Kęćko z MOK, „Siódemkowy Tercet” z SP nr 7, Ignacy Czekaj z Ogniska Muzycznego, Lena Rymarz z SP nr 7 oraz Nikola Kosior z II LO.

Spotkanie zakończyła Monika Wójcik, p. o. dyrektora MOK: – Już dziś serdecznie zapraszam do udziału w kolejnych przeglądach. Dziękuję wszystkim nauczycielom, wychowawcom oraz rodzicom za zaangażowanie, a dzieciom za piękne występy – to wy rządziliście dziś sceną Miejskiego Ośrodka Kultury.

Każdy z uczestników Przeglądu otrzymał pamiątki, ufundowane przez MOK.

« z 6 »

Last modified: 22 stycznia 2024

Zmień język »
Skip to content