Jubileuszowa Masa

Autor: |

My nie blokujemy ruchu! My jesteśmy ruchem – pod takim hasłem, już od trzech lat, w ostatni piątek miesiąca spotykają się świdniccy rowerzyści. Najbliższe będzie wyjątkowe, bo jubileuszowe.

– Świdnik otworzył się na rowerzystów. Zaczęto myśleć holistycznie. Od niedawna możemy jeździć po pasach rowerowych, mieszkańcy zdecydowali gdzie pojawią się stojaki, a prawdopodobnie jeszcze w czerwcu miłośnicy jednośladów będą mogli korzystać z kontrapasów rowerowych – mówi Maciej Lubaś, koordynator świdnickiej akcji. – Jest jeszcze wiele płaszczyzn, które wymagają dalszej poprawy, jednak jesteśmy dobrej myśli.

Rowerzyści wskazują na budowę dróg rowerowych z nawierzchni asfaltowej, wyznaczonych pasów na jezdni oraz połączenia rowerowego z Lublinem. Wyzwaniem stawianym przed miastem jest stworzenie infrastruktury która pozwoli bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Członkowie Stowarzyszenia „Świdnik Miasto Dla Rowerów”, którego powstanie zapoczątkowały spotkania Masy Krytycznej,  chcą także położyć większy nacisk na edukację dzieci i młodzieży w zakresie bezpieczeństwa na drodze.

–  Od kwietnia odbywają się zajęcia teoretyczne, niedawno ruszyliśmy ze szkoleniem praktycznym. Projekt, finansowany ze środków Urzędu Miasta, cieszył się ogromnym powodzeniem. Już dwie godziny po wysłaniu zaproszeń do szkół, zgłosiło się do nas pięć z nich – mówi M. Lubaś.

Jubileuszowe spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00, na placu Konstytucji 3 maja. Chętni będą mogli spróbować swoich sił w jeździe na monocyklu. Dostępny będzie punkt drobnych napraw rowerowych, a także znakowanie rowerów (dla pełnoletnich właścicieli jednośladów).  Przejazd ulicami miasta zaplanowano na godzinę 18.00.

Last modified: 4 czerwca 2020