Jest pozwolenie na budowę!

Autor: |

W poniedziałek Wojewoda Genowefa Tokarska podpisała zezwolenie na budowę lotniska w Świdniku. Był to ostatni dokument potrzebny do rozpoczęcia prac.

Jak zapowiedział Grzegorz Muszyński, prezes Portu Lotniczego Lublin -prace ruszą do końca października. Wojewoda lubelska przekazała długo oczekiwane pozwolenia na budowę portu lotniczego w Świdniku. Dziś władze spółki podpiszą pierwsze umowy z wykonawcami lotniska.

W przyszłym tygodniu budowa ma ruszyć pełną parą. – Decyzja, którą właśnie podpisuję zatwierdza podziały nieruchomości, projekt budowlany, stwierdza konieczność przebudowy sieci uzbrojenia i dróg. Ogranicza sposób korzystania z nieruchomości niezbędnych dla realizacji przebudowy – tak przez podpisaniem „Decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego” mówiła Wojewoda Genowefa Tokarska.

– Harmonogram czasowy przygotowania tej decyzji trwał wiele miesięcy. Jednym z najważniejszych dokumentów, który znacznie opóźnił wydanie tego dokumentu była decyzja środowiskowa wydawana przez dyrekcję ochrony środowiska – mówiła Genowefa Tokarska. Dodała również, że na ważność tej decyzji wpływa fakt iż ma ona rygor natychmiastowej wykonalności, który uniemożliwia wstrzymanie budowy odwołaniami lub protestami.

Aby mogło dojść do podpisania decyzji urzędnicy musieli przeanalizować ponad 16 tysięcy stron wniosków, map i innych załączników. Pozwolenie na budowę trafiło wreszcie do rąk prezesa Portu Lotniczego Lublin – Grzegorza Muszyńskiego. Spółka PLL rozstrzygnęła już cztery przetargi na realizację inwestycji. Wybrane firmy (Wakoz z Pomorza, Taylor i Elpomiar z Lublina oraz Erbud z Warszawy) wykonają m.in. nasypy, usuną kolizje polegające np. na przebudowie 75 metrów wodociągu, przebudują też sieć energetyczną i telefoniczną oraz gazociąg. Do ogłoszenia pozostaje jeszcze przetarg na budowę terminala.

– Lotnisko będzie kosztowało w sumie około 350 mln zł – mówił na poniedziałkowej konferencji Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa. 200 mln zł ma popłynąć z unijnych funduszy oraz z budżetów głównych akcjonariuszy spółki PLL – miasta i województwa.

Prawdopodobnie jeszcze w październiku premier Donald Tusk uroczyście wmuruje kamień węgielny pod lotnisko.

Last modified: 1 lipca 2020