Jednym głosem dla Ukrainy (foto)

Autor: |

Od trzech tygodni parafia pw. NMP Matki Kościoła otacza opieką ukraińskie rodziny, które w Świdniku znalazły bezpieczne schronienie przed wojną. Organizuje warsztaty, podczas których najmłodsi chociaż na chwilę mogą oderwać się od myśli o tym, co dzieje się w ich ojczyźnie. To właśnie te spotkania stały się inspiracją do tego, by zorganizować koncert charytatywny pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”. Wydarzenie odbyło się w sobotni wieczór, w Dolnym Kościele.

– Pomysł zrodził się spontanicznie, z potrzeby serca. Kiedy dowiedzieliśmy się, że wybuchła wojna, a w Ukrainie dzieją się straszne rzeczy pomyśleliśmy, że nie możemy tego tak zostawić. Wspólnie z kilkuosobową grupą chcieliśmy zrobić coś dobrego. Postanowiliśmy zorganizować spotkanie w formie warsztatów dla rodzin, które przyjechały do Świdnika. Przyszło na nie bardzo wielu chętnych, więc pomyśleliśmy, że warto je kontynuować. Podczas jednego z takich warsztatów zaczęliśmy rozmawiać i wpadliśmy na pomysł, by zorganizować koncert – opowiada ks. Jakub Głowacki, który wspólnie z Małgorzatą Pastusiak poprowadził wydarzenie.

Artystów, których zaproszono do udziału w koncercie nie trzeba było długo namawiać. Swój występ natychmiast potwierdziła świdniczanka Monika Kowalczyk, wokalistka i autorka tekstów. To właśnie ona otworzyła sobotnie wydarzenie autorską piosenką „Na własność”, a słowa „Chciałbyś mieć na własność, na własność życie swe, a musisz wiedzieć, że dzielić trzeba je (…)” zabrzmiały wyjątkowo mocno. Jako niespodziankę artystka przygotowała muzyczną interpretację wiersza „Na wiatr” (oryg. „на вітер”) , którego autorem jest ukraiński poeta Bohdan Ihor Antonycz.

Jako drugi tego wieczoru dla zebranej w Dolnym Kościele publiczności zaśpiewał Kuba Zaborski, wokalista, autor muzyki i tekstów, laureat 5. edycji programu Must Be The Music – Tylko Muzyka. W repertuarze artysty nie zabrakło jego autorskich piosenek, na przykład „Personal Angel” czy „Niepotrzebny”, jak również „Oceans”, utworu, który Kuba zaśpiewał podczas Światowych Dni Młodzieży.

Wydarzenie było nie tylko okazją do posłuchania muzyki. Chętni świdniczanie mogli też dołożyć swoją cegiełkę do pomocy ukraińskim rodzinom wrzucając pieniądze do puszek wolontariuszy z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Chociaż koncert już za nami, działania na rzecz osób, które uciekły przed wojną nie ustają. Parafia pw. NMP Matki Kościoła już dziś zaprasza ukraińskie rodziny na kolejne spotkania.

– Kontynuujemy warsztaty. Zajęcia będą odbywały się we wtorki i w czwartki, od godziny 16.00 do 17.30. Połączymy je z pomocą psychologiczną, pomocą w odrabianiu lekcji i z wydawaniem darów, które parafianie przynoszą do kościoła – dodaje ks. J. Głowacki.

Last modified: 22 marca 2022

Zmień język »