Jakie cebulki kwiatowe sadzić wiosną?

Autor: |

Kwiaty w ogrodzie mogą cieszyć nas przez cały rok swoimi pięknymi kolorami. Szczególnie rośliny cebulowe, które sadzimy wiosną, stanowią wdzięczną ozdobę aż do jesieni, dlatego są chętnie uprawiane ze względu na ich różnobarwne kwiatostany i intensywne kolory. Kwiaty cebulowe poza rabatami ogrodowymi przystroją efektownie także donice i skrzynki balkonowe czy pojemniki tarasowe. Warto wiedzieć, jakie cebulki kwiatowe należy sadzić na wiosnę i kiedy to zrobić.

Jakie cebulki kwiatowe sadzimy wiosną?

Wiosna to pora roku, kiedy należy zasadzić cebulki tych kwiatów, które nie zimują w gruncie, ponieważ są wrażliwe na działanie niskich temperatur. Dlatego wykopujemy je przed nastaniem zimy, a następnie przechowujemy w chłodnym i przewiewnym miejscu aż do wiosny. Wygodnie jest zaopatrzyć się w cebulki kupowane ze sklepu, jeżeli chcemy mieć pewność, że nie są uszkodzone i pięknie wzrosną. Cebule kwiatowe sadzone na wiosnę zakwitają latem, a większość z nich cieszy oko aż do października.

Cebulki, jakie sadzimy wiosną, z reguły umieszczamy w glebie, począwszy od drugiej połowy kwietnia, kiedy miną przymrozki, aż do początku maja. Głębokość sadzenia zależy od wielkości cebuli. Jeśli zaopatrujesz się w rośliny ze sklepu, na każdym opakowaniu znajdziesz przydatne instrukcje odnośnie do terminu ich wysadu, jak i głębokości, na jaką należy umieścić je w gruncie.

Gatunki kwiatów sadzonych wiosną

Gatunki roślin sadzonych wiosną różnią się, jeśli chodzi o termin wysadzania do gruntu, dlatego warto przestrzegać kalendarza sadzenia, aby mieć pewność, że cebulki każdej z Twoich roślin wzrosną na czas i obficie zakwitną. W przypadku niektórych gatunków kwiatów cebulowych sadzonych na wiosnę można przyspieszyć kwitnienie poprzez wysadzenie cebulek do doniczek w marcu. Dzięki temu możesz szybciej cieszyć się barwnymi kwiatami roślin takich jak begonie, dalie czy kanny. W przypadku tych kwiatów do gruntu wysadzamy je dopiero pod koniec maja. Zanim wysadzisz cebulki na rabaty, doniczki czy pojemniki, powinny być one przechowywane w jasnym miejscu, dobrze zabezpieczonym przed mrozami.

Odmiany, które sadzimy najwcześniej, bo już w marcu, to na przykład lilie, które są odporne na przymrozki. Od drugiej połowy kwietnia wysadzamy większość cebulek o egzotycznym rodowodzie jak dalie, mieczyki, frezje czy tygrysówki. Ponieważ pochodzą one z ciepłych krajów, gdzie temperatury są dużo wyższe niż w naszym klimacie, należy upewnić się, że sadzimy je do gruntu w takim terminie, aby zaczęły wschodzić, kiedy miną już ostatnie przymrozki. Kwiecień to także czas sadzenia na rabaty odmian, takich jak: trytoma, trójsklepka, jaskier, krokosmia i frezja. Maj to z kolei czas wysadu kwiatów, takich jak: zawilec, agapant, dalia, błonczatka, eukomis czy eucharis. Gatunki roślin kwiatowych, które sadzimy późną wiosną, bo dopiero w drugiej połowie maja, to paciorecznik i dalia. Niektóre z roślin, jak jeżówka, irys, lilie czy gladiole, możesz sadzić także jeszcze na początku lata, dlatego nawet jeśli zapomnisz wysadzić je wiosną, nic straconego.

Aby ochronić cebulki roślin przez zniszczeniem spowodowanym szkodnikami w ziemi, warto zabezpieczyć je za pomocą ażurowych koszyczków. Ich konstrukcja skutecznie chroni rośliny przed kretami, nornicami i innymi gryzoniami, a jednocześnie nie stanowi bariery dla przenikania substancji odżywczych w głąb cebulek. Koszyczki mają także dodatkową zaletę w postaci łatwiejszego znajdowania wsadzonych do gruntu cebulek, ponieważ ograniczają ich przypadkowe uszkodzenie przy wykopywaniu.

Oferta sklepu cebulekwiatowe.pl

W asortymencie sklepu internetowego sklep.cebulekwiatowe.pl znajdziesz bogaty wybór dekoracyjnych i ogrodowych cebulek kwiatowych, w tym kilkanaście gatunków roślin sadzonych wiosną. Z każdego rodzaju kwiatów znajdziesz także dużą liczbę ich odmian, co pozwoli Ci zaplanować piękne kompozycje wybranych przez Ciebie roślin. Jeśli szukasz kwiatów, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji, a ich uprawa jest prosta, warto zapoznać się z ofertą na stronie sklep.cebulekwiatowe.pl.

/ REKLAMA /

Last modified: 20 kwietnia 2021

Zmień język »