Jakie będzie lotnisko w Świdniku?

Autor: |

Rysunki-wizualizacje można do piątku oglądać w budynku urzędu miejskiego, a później będą one wyeksponowane w witrynach kina LOT. Wystawę pod patronatem burmistrza Świdnika Waldemara Jaksona zorganizował świdnicki Miejski Ośrodek Kultury.

Będzie to jedyne w Polsce lotnisko z terminalem, do środka którego wjedziemy szynobusem. Będzie też lądowisko dla helikopterów. Architekci ujawnili dziś, 2 XII, szczegóły koncepcji architektoniczno-urbanistycznej portu lotniczego w Świdniku.

– Lotnia, wydęty latawiec, albo latające skrzydło, tak można określić kształt lotniska w Świdniku – mówi Grzegorz Stiasny z firmy Are.

To wiedzieliśmy już w sierpniu, gdy konkurs na projekt architektoniczny wygrało polsko-hiszpańskie konsorcjum skupiające firmy Sener, Are i Polconsult. A dziś poznaliśmy wielobranżową koncepcję, która będzie podstawą ostatecznego projektu.

– Lotnisko zajmie powierzchnię 200 ha. Ogrodzenie będzie się ciągnęło 10 km, a pas startowy będzie miał długość 2520 m – mówi Stiasny. – Na lotnisku znajdzie się również lądowisko dla helikopterów.

Do środka terminala wjeżdżać będzie szynobus. – Na żadnym lotnisku w Polsce nie ma dotąd takiego rozwiązania – podkreśla Stiasny.

W głównej hali odlotów znajdzie się 9 stanowisk odprawy w klasie ekonomicznej, 2 w klasie biznes oraz 1 stanowisko automatycznej odprawy bagażowej. Po odprawie przejdziemy do strefy odlotów, gdzie będziemy mogli zrobić zakupy w pasażu handlowym, a potem przejść do przestronnej poczekalni. Na płytę lotniska będzie prowadzić 5 bramek wyjściowych, a do samolotu podjedziemy autobusem.

W hali przylotów znajdą się 3 karuzele odbioru bagażu. Na drugi poziom terminala, tzw. antresolę będą prowadzić ruchome schody i przeszklona winda. Tu znajdzie się restauracja, z której będzie rozciągał się widok na płytę lotniska, a także barek, z którego będziemy mogli oglądać przylatujące osoby.

Jak zapowiadają architekci terminal będzie przestronny i nowoczesny. – Tak, byśmy mieli wrażenie przebywania w jednym, nie podzielonym ścianami wnętrzu – mówi Stiasny.

Ostateczny projekt będący podstawą do ubiegania się o pozwolenie na budowę ma być gotowy 20 kwietnia 2009 roku. Pełna dokumentacja ma kosztować 11,61 mln zł, a nadzór autorski 1,29 mln zł.

– To daje nam szansę na wmurowanie kamienia węgielnego 3 maja. A po 18 maja planujemy ogłosić przetarg na wykonawstwo – zapowiada Jacek Sobczak, wicemarszałek województwa.

Lotnisko ma być gotowe w 2012 roku.

Cały artykuł autorstwa red. Magdaleny Bożko można przeczytać, obejrzeć zdjęcia oraz film klikając na link poniżej:
Dziennik Wschodni

Last modified: 1 lipca 2020