Jaki cokół dla śmigłowca?

Autor: |

Dwie z prac, które biorą udział w internetowym głosowaniu. Wszystkie można znaleźć na www.facebook.com/UrzadSwidnik
Głosowanie potrwa do poniedziałku. Do wyboru jest dziesięć projektów, które nadesłali uczestnicy konkursu. Wygra ten, który uzyska najwięcej „polubień”. Jak tłumaczą przedstawiciele ratusza, ma się stać inspiracją dla projektantów nowego cokołu dla śmigłowca SM-1.

Latający symbol miasta został zdemontowany na początku lutego. Śmigłowiec SM-1 witał przyjezdnych przy skrzyżowaniu ul. Racławickiej z al. Lotników Polskich. Maszyna została przewieziona do PZL-Świdnik, czyli do miejsca, w którym powstała. W zakładzie przejdzie remont. Na swoje dotychczasowe miejsce powróci za kilka miesięcy.

– SM-1 to symbol naszego miasta i chcemy zadbać, żeby wyglądał estetycznie. Ostatni raz był odnawiany kilkanaście lat temu, więc czas najwyższy na kolejny przegląd. Poza tym, obecny rok jest też wyjątkowy dla PZL-Świdnik, który świętuje 70 – lecie powstania, a śmigłowiec to również wizytówka zakładu – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Korzystając z „przymusowego” odpoczynku symbolu, władze miasta postanowiły zająć się także cokołem, na którym śmigłowiec był ustawiony. Do pomocy w opracowaniu projektu nowego postumentu zaprosili wszystkich mieszkańców. Do końca marca czekali na prace konkursowe.

– Zależy nam, żeby do tej inicjatywy włączyło się jak najwięcej osób, a wyłoniony projekt podobał się jak najszerszemu gronu – tłumaczył M. Dmowski.

W zabawie mógł wziąć udział każdy. Nie było limitu wieku, ani specjalnych wymagań technicznych. W odpowiedzi na konkurs wpłynęło 21 prac. Przedstawiciele ratusza, wspólnie z PZL-Świdnik wybrali złotą dziesiątkę.

– Prace opublikowaliśmy na profilu Miasto Świdnik na portalu Facebook. Zwycięży ten projekt, który zyska największą sympatię użytkowników. Natomiast nagrody przygotowane przez Urząd Miasta i PZL otrzymają wszyscy autorzy konkursowych prac – wyjaśnia M. Dmowski.

Głosowanie trwa do 19 kwietnia, na profilu Miasto Świdnik. Wśród wybranych prac znalazły się te uwzględniające na postumencie nazwę miasta, śmigłowca, ale również nawiązujące do rzeźb znajdujących się na terenie Świdnika i symboliki wojskowej. Jedna z propozycji zakłada odnowienie dotychczasowego cokołu.

– Dziękujemy za wszystkie prace. Pomysły mieszkańców na pewno zostaną uwzględnione przez przyszłych projektantów. Będą dla nich inspiracją i wyznaczeniem kierunku – dodaje M. Dmowski.

Last modified: 13 kwietnia 2021

Zmień język »