Jak zapobiec powstawaniu odparzeń pieluszkowych?

Autor: |

Czy wiesz, że skóra niemowlęcia jest nawet o kilka razy cieńsza niż u dorosłego człowieka? Ponadto warstwa hydrolipidowa, chroniąca ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, nie pełni jeszcze swoich funkcji, przez co tkanka maluszka w okolicach pośladków oraz ud jest narażona na powstawanie odparzeń pieluszkowych. Co to jest? Jak możesz temu zaradzić i jakiego kosmetyku warto regularnie używać, by zmniejszyć obrzęki? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

Czym są odparzenia pieluszkowe i jak wyglądają?

Pieluszka to istne siedlisko bakterii. Przez to, że izoluje skórę od środowiska zewnętrznego, nie pozwala jej w pełni oddychać, przez co nadmierna wilgoć nieustannie styka się z pośladkami maleństwa. Dodatkowo drobnoustroje zawarte w moczu i kale niemowlęcia przyczyniają się do powstawania uczuleń i wysypek. Najgorzej sytuacja wygląda w przypadku, gdy Twoja pociecha cierpi na atopowe zapalenie skóry.
Na początku w okolicach pupki i ud zaczyna pojawiać się zaczerwienienie, czyli rumień. Już wtedy należy podjąć kroki, które pomogą w rozwiązaniu problemu. Jeśli zareagujesz za późno, w tym miejscu dodatkowo mogą pojawić się pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym. A wtedy już niewiele dzieli Twoje dziecko od wystąpienia zakażenia drobnoustrojami i stanów zapalnych, które mogą przejść także na narządy płciowe. Im wcześniej zauważysz odparzenia pieluszkowe, tym szybciej ukoisz dotkniętą zmianami chorobowymi skórę niemowlęcia.

Co możesz zrobić, by zmniejszyć dolegliwości?

Pierwszym, podstawowym działaniem, jakie należy podjąć, to dobranie odpowiednich pampersów. Sięgaj po takie, które będą miały dużą przepuszczalność powietrza – dzięki temu skóra dziecka będzie mogła oddychać. Ponadto nigdy nie zapinaj ciasno rzepów pieluszki, a jeśli to możliwe, jak najczęściej staraj się wietrzyć pupę maleństwa, by tkanka mogła odpocząć od wilgoci.
Zwracaj także uwagę na to, jak oczyszczasz i osuszasz skórę w tych obszarach. Niektóre chusteczki nawilżane mogą jeszcze bardziej ją podrażniać, dlatego też jeśli zauważysz, że tego typu produkty nie służą Twojemu dziecku, zamień je na miękki, lekko zwilżony ręcznik. Delikatnie przykładaj go, by wchłonął wodę i zanieczyszczenia – staraj się nim nie pocierać, by nie zwiększyć obrzęku. Na tak przygotowaną, oczyszczoną skórę, koniecznie nałóż dość sporą warstwę kosmetyku przeciw odparzeniom.

Jakiego kosmetyku użyć, by ulżyć swojemu maleństwu?

W tym wypadku bez pomocy dobrze dobranych preparatów „pod pieluszkę” się nie obędzie. Jak już wiesz, warstwa hydrolipidowa skóry maluszka nie pełni w stu procentach swoich funkcji ochronnych (dopiero około 3-4 roku życia naskórek zaczyna być bardziej odporny na uszkodzenia spowodowane nadmierną suchością). Trzeba ją więc zastąpić odpowiednimi emolientowymi (czyli natłuszczającymi) specyfikami, w składzie których znajdują się bezpieczne komponenty. Do tej grupy należy między innymi lanolina czy też olej ze słodkich migdałów. Dodatkowo produkt powinien być wzbogacony w pantenol, który skutecznie złagodzi podrażnienia, zmniejszy obrzęk i zwiększy barierę ochronną naskórka.
Na odparzenia pieluszkowe najlepszy będzie kosmetyk w postaci maści – taki produkt wykazuje silne działanie lecznicze i jest o wiele bardziej skoncentrowany niż krem. Wspomaga regenerację uszkodzonej, zmienionej chorobowo skóry i dba o przywrócenie prawidłowej kondycji tkanki maleństwa: https://makeup.pl/brand/618680/.

Odparzenia pieluszkowe nie zawsze są łatwe i szybkie do wyleczenia. Jednak wiedz, że prawidłowa pielęgnacja i stosowanie się do podstawowych zasad higieny zminimalizuje ryzyko ich powstawania. Bo Twoje dziecko zasługuje na wszystko to, co najlepsze!

/ REKLAMA /

Last modified: 15 lipca 2021