Jak zamontować prowadnice do drzwi przesuwnych?

Autor: |

Drzwi stanowią podstawowy element wyposażenia każdego domu. Zarówno te główne, wejściowe, jak i te, które oddzielają pomieszczenia od reszty mieszkania, odgrywają bardzo ważną rolę – zapewniają nam bezpieczeństwo i intymność. Na rynku dostępne są różne ich rodzaje: najbardziej klasyczne, czyli drzwi skrzydłowe, harmonijkowe czy przesuwne. W tym artykule skupimy się na tych ostatnich i odpowiemy na pytanie: jak zamontować prowadnice do drzwi przesuwnych?

Prowadnice do drzwi przesuwnych – rodzaje

W zależności od tego, jaki rodzaj drzwi przesuwnych masz zamiar zainstalować w swoim domu, będzie on wymagał konkretnego typu prowadnicy. Na rynku dostępne są elementy dostosowane pod odpowiednie wymagania skrzydeł drzwiowych.

Pierwszym z nich są szersze prowadnice o kształcie litery U wykonane z aluminium lub tworzywa. Przeznaczone są one do drzwi przesuwnych osadzonych na specjalnych okuciach wyposażonych w koła lub ślizgowych. Tego typu prowadnice wpuszcza się w płytę podłogową lub sufitową, dzięki czemu nie wystają ponad jej powierzchnię. Instaluje się na nich przeważnie ciężkie drzwi wykonane z rozmaitych materiałów.

Inną grupę stanowią prowadnice w kształcie litery E, które najczęściej wykonane są z tworzywa. Stosowane są zazwyczaj w przypadku drzwi szklanych dwuskrzydłowych (jedno skrzydło na jednej szynie, drugie na drugiej). Tak samo jak w poprzednim przypadku, te prowadnice również są wpuszczane w płytę podłogi. Bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia, jednak podczas wyboru należy pamiętać, aby dobrać produkt z odpowiednią szerokością szyny względem grubości szkła.

Istnieją także bardziej uniwersalne elementy, które mogą jednocześnie służyć za prowadnicę górną, jak i dolną. Przeważnie wykonane z aluminium mają wyjątkowe kształty i instalowane są na powierzchni płyty (bez wpustu).

Montaż prowadnicy do drzwi przesuwnych

Kiedy wiemy już, jakie główne rodzaje prowadnic do drzwi przyjdzie nam spotkać, możemy również sprawdzić, w jaki sposób je zainstalować. Każdy rodzaj montuje się bowiem inaczej, a wynika to z różnic w konstrukcji i przeznaczeniu konkretnych modeli.

W przypadku prowadnic wpustowych, zarówno tych w kształcie litery U, jak i E – sama nazwa wskazuje, wpuszczamy je w głąb płyty podłogowej lub sufitu. Wymaga to zatem odpowiedniego przygotowania powierzchni do ich instalacji. Potrzebny będzie odpowiednio wyfrezowany rowek, w którym umieszczony zostanie element, a następnie według zaleceń producenta przykręcony lub przyklejony. Trzeba pamiętać, że zanim przytwierdzamy ostatecznie prowadnice – drzwi powinny być na nich osadzone, gdyż w przeciwnym przypadku możemy mieć problem z ich dopasowaniem.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – istnieją także prowadnice szynowe, które zazwyczaj instaluje się na powierzchni płyty. Tego typu rozwiązania bardzo często można spotkać np. w szafach, gdzie okucia ze specjalnymi kółkami montowane są na dole, a te wyposażone w tzw. ślizgi – na górze skrzydeł. Instalowane są przeważnie przy pomocy śrub lub wkrętów, a metoda montażu jest określona przez producenta.

Na rynku można też spotkać wyjątkowe prowadnice górne naścienne, przeznaczone np. do drzwi w stylu rustykalnym. Charakteryzują się one bardzo masywnymi, ozdobnymi okuciami i przygotowaną specjalnie pod nie prowadnicą. Jej montaż przypomina nieco instalację karnisza – na początek nawiercamy w odpowiednich miejscach otwory w ścianie, by następnie przykręcić do niej specjalne szyny. Potem osadzamy na nich drzwi i gotowe.

Gdzie kupić odpowiednie prowadnice?

Dobór właściwych prowadnic przesuwnych do drzwi nie jest prosty i zależy on od wielu czynników, w tym od rodzaju drzwi, materiału ich wykonania, wagi i przeznaczenia. Jeśli producent nie podaje, jakie szyny będą najlepsze do jego drzwi, to należy się skontaktować ze specjalistami, którzy doskonale znają się na rzeczy – a takich możesz spotkać w sklepie gryc24.pl. W jego ofercie znajdziesz szeroki wybór prowadnic do drzwi (https://gryc24.pl/do-drzwi-przesuwnych,c126,pl.html) różnego rodzaju i z pewnością kupisz to, czego potrzebujesz.

/ REKLAMA /

Last modified: 23 lipca 2021

Zmień język »