Jak wygląda wizyta u osteopaty?

Autor: |

Choć w niektórych krajach osteopatia traktowana jest praktycznie na równi z odpowiednikiem lekarza rodzinnego, w Polsce wciąż dopiero zaczyna zdobywać popularność. Jest to dziedzina zajmująca się pomaganiem w zwalczaniu szeregu dolegliwości, lecz przede wszystkim dotyczy leczenia zaburzeń związanych z aparatem ruchu. 

Choć metody w niej wykorzystywane mogą wydawać się nietypowe, gdyż opierają się głównie na wykorzystaniu dotyku, ma ona na celu oferowanie ludziom pomocy przy wykorzystaniu wyłącznie naturalnych metod, szerokim łukiem omijając wszelkie rozwiązania farmaceutyczne. Głównym jej założeniem jest bowiem twierdzenie, że ludzki organizm w dużej mierze ma zdolność do samoregeneracji. 

Poniżej znajduje się garść porad dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się nad tym, czym dokładnie zajmuje się osteopata i jak wygląda wizyta w jego gabinecie. 

Przed wizytą 

Na początku trzeba zaznaczyć, że osteopaci podchodzą do ludzkiego organizmu w sposób holistyczny. Takie podejście w połączeniu z wiedzą z zakresu różnych dziedzin medycyny pozwala im na dostrzeganie zależności pomiędzy poszczególnymi schorzeniami i ich wpływem na przykład na nasze samopoczucie. 

Dla ułatwienia pracy osteopacie powinniśmy więc odpowiednio przygotować się do pierwszej wizyty, zbierając wszystkie informacje na temat naszego zdrowia – wyniki badań, wszelkie informacje na temat ostatnio przebytych chorób, infekcji, zabiegów. Pomogą one w szybszym zdiagnozowaniu przyczyn naszych obecnych dolegliwości oraz skuteczniejszym zaplanowaniu dalszych działań, mających na celu uwolnienie nas od nich. 

Rozpoznanie 

Choć przygotowanie informacji o historii naszych dolegliwości z pewnością okaże się przydatne, należy zaznaczyć, że diagnozowanie nas przez osteopatę i tak będzie opierać się głównie na uważnej obserwacji naszego ciała: 

  • naszych ruchów, 
  • zachowania, 
  • mimiki, 
  • koloru skóry,
  • wyglądu źrenic.

Kluczowym elementem podczas pierwszej wizyty jest rozmowa. Ma ona na celu nie tylko bliższe poznanie się i nawiązanie relacji (osteopata może pytać nas o wykonywany zawód, nawyki, hobby), lecz przede wszystkim rozpoczęcie procesu identyfikowania problemu, z którym zgłosiliśmy się do gabinetu – niezależnie od tego, czy jego źródło tkwi w naszym ciele czy umyśle. 

Z pewnością zostaniemy zapytani o szczegóły naszych dolegliwości – kiedy się pojawiły, kiedy się nasilają, po czym ustępują. 

Niektóre z pytań mogą wydać nam się nielogiczne i niezwiązane z tematem. Twierdząc tak, jesteśmy jednak w błędzie, gdyż to właśnie one mogą przyczynić się do poznania źródeł naszych problemów ze zdrowiem. 

Bez względu na to, jak dziwne wydadzą nam się pytania, ważne jest, aby na wszystkie odpowiadać szczerze – pamiętajmy, że zgłosiliśmy się po pomoc do specjalisty. 

Diagnostyka dotykiem 

Po rozpoznaniu przychodzi czas na proces, z którym osteopatia jest kojarzona, czyli na ocenę kondycji pacjenta poprzez dotyk. Na tym etapie oceniane jest wszystko, co może zostać zweryfikowane za pomocą tego zmysłu – wrażliwość na nacisk, temperaturę, elastyczność, napięcie, sprawdzenie działania układu ruchowego, zbadanie zachowania stawów. W ten sposób badane są nie tylko nasze kości i mięśnie, lecz także trzewia. 

Choć do swojej pracy osteopata używa głównie dotyku, nie powinno dziwić nas wykorzystywanie przez niego prostych narzędzi jak młotek neurologiczny czy kamerton. 

Diagnoza i dalsze postępowanie 

Po przeprowadzonym badaniu otrzymamy bardziej szczegółowe informacje na temat źródeł naszych schorzeń. Dowiemy się również, jakie są zalecane następne kroki, które powinniśmy podjąć w celu ich wyeliminowania. 

Decydując się na leczenie osteopatyczne, powinniśmy być świadomi tego, że zabiegi te bardziej niż na leczeniu skupiają się na pobudzeniu w organizmie wrodzonej zdolności do samoregeneracji. Odbywa się to za pomocą wcześniej wspomnianego dotyku, wywierania nacisku na poszczególne elementy naszego ciała i dobierania odpowiednich ćwiczeń, uzależnionych od naszej dolegliwości i jej źródła. 

Oprócz wyżej wspomnianych działań osteopata może zalecić nam również wprowadzenie konkretnych zmian w nawykach żywieniowych lub aktywności fizycznych. 

Nietypowa ścieżka kariery 

Dla osób, dla których zawód ten wydaje się ciekawy i myślą o podążaniu tą ścieżką kariery, najlepszą drogą rozwoju będzie przebywanie wśród specjalistów w tej branży, których wiedzą i doświadczeniem dzieli się Medycyna Osteopatyczna FICO MUM

To droga nie tylko do zdobycia zawodu, lecz także propagowania metod leczenia, które w wielu przypadkach okazują się świetną alternatywą dla konwencjonalnej medycyny opartej na farmakologii. 

/ REKLAMA /

Last modified: 24 marca 2021