Jak uchronić się przed kleszczami?

Autor: |

Wiosenne słońce sprzyja biwakowaniu, rodzinnym wyjazdom na łono natury. W tym czasie jesteśmy szczególnie narażeni na ukąszenie przez kleszcza.

Dla człowieka, kontakt z tym na pozór niegroźnym pajęczakiem może skończyć się poważnymi problemami ze zdrowiem. Przenoszą one bowiem liczne bakterie i choroby zakaźne- boreliozę, kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego też, warto wiedzieć jak się przed nimi chronić.

Kleszcze zamieszkują tereny podmokłe, lasy, łąki. Umiejscawiają się na wysokościach, z których łatwo jest im się przedostać na człowieka. Dlatego, gdy jesteśmy w miejscach narażonych na zaatakowanie, należy zabezpieczać się odpowiednimi środkami bezpieczeństwa np. sprayami. Na spacery najlepiej jest się wybrać w godzinach południowych. Warto poruszać się środkiem ścieżek, z dala od przydrożnych traw i krzaków. Jeśli chcemy zbierać kwiaty i zioła na polanie, to na jej środku, a nie na obrzeżach i dopiero wtedy, gdy dobrze obeschnie z rosy. Pamiętajmy o odpowiednim okryciu ciała, czyli długich spodniach, bluzce z rękawem, czapce czy kapeluszu na głowie. Najlepiej, aby ubranie było jasne, gdyż kleszcze nie lubią jasnych kolorów, a właśnie na nich widać je najlepiej. Po powrocie najlepiej jest się dokładnie obejrzeć, a w przypadku znalezienia kleszcza, należy go natychmiast usunąć. Jednym z prostszych sposobów jest użycie pęsety z cienkimi końcami. Należy chwycić mocno kleszcza, tak blisko skóry, jak tylko możliwe i pewnym ruchem oderwać go od skóry (nie obracając). Jeśli pozostaną części kleszcza wbite w skórę, należy je usunąć tak szybko, jak to tylko możliwe. Miejsce po usunięciu trzeba zdezynfekować. Gdy wystąpią kłopoty z jego usunięciem, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

 

 

Last modified: 2 lipca 2020