Jak stworzyć nowoczesne wnętrze w salonie?

Autor: |

Homely cozy spring interior in the living room with a vase and flowers, home comfort concept
Salon jest przestrzenią, w której własny kąt powinien mieć każdy z domowników. To obok kuchni centrum domowego życia, rozrywki, rozmów, odpoczynku, a czasami też pracy. Z tego powodu tak ważne jest, by był on przytulny, ale też funkcjonalny. Pomyślany w taki sposób, by każdy członek rodziny, wliczając w to również czworonożnych przyjaciół, czuł się tam swobodnie. Warto zatem pamiętać o kilku prostych zasadach, które pomogą stworzyć nowoczesne wnętrze w salonie.

Wybierz odpowiednie meble wypoczynkowe

To podstawa. Bez mebli wypoczynkowych takich jak sofy, kanapy czy narożniki oraz fotele właściwie nie ma mowy o tworzeniu wygodnego salonu. Pamiętaj, że nawet jeśli marzysz o minimalistycznym wnętrzu, meble powinny być wygodne. W końcu mają służyć do wypoczynku, ale też do przyjmowania gości. Możesz postawić na zestaw w jednym kolorze lub zdecydować się na połączenie mebli w różnych stylach, jeśli budujesz eklektyczne wnętrze. Nie zapominaj o proporcjach. Kanapa powinna być oczywiście na tyle duża, by każdy z domowników znalazł na niej miejsce, ale też nie może przytłoczyć salonu. Pomyśl o meblach na nóżkach. Dzięki temu prostemu zabiegowi meble wydadzą się „lżejsze”. Jeśli masz mały salon, rozważ narożnik.

Kolory ścian i nie tylko

To, w jakich kolorach spędzamy czas oraz jakimi dodatkami się otaczamy, ma niemały wpływ na naszą psychikę. Nie należy tego bagatelizować. Wypoczynkowi nie sprzyjają intensywne, mocno nasycone barwy, takie jak czerwienie czy trawiasta zieleń. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by neutralne kolory ścian ożywić dodatkami w ulubionych, energetycznych kolorach. Popularne od wielu sezonów są odcienie szarości, które dobrze współgrają z każdą inną barwą. Jeśli nie chcesz przepłacać za farbę, zakupy ułatwi Ci gazetka Castorama. Podczas poszukiwania odpowiedniej farby zwróć uwagę na ich wydajność oraz dokup przydatne akcesoria, takie jak duży i mały wałek czy folia malarska.

Nie zapominaj o oświetleniu!

Ono także ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Choć niektórzy dobrze czują się w świetle zimnym, to jednak większość znacznie lepiej wypoczywa w neutralnych lub ciepłych kolorach światła. Dobierając oświetlenie do swojego salonu, należy pamiętać o wszystkich funkcjach, jakie będzie on pełnił i o potrzebach domowników. Jeśli salon jest tylko salonem, absolutne minimum to górne oświetlenie oraz lampa stojąca, która pomoże doświetlić wnętrze lub stworzyć przyjemny nastrój wieczorami. Jeśli w salonie znajduje się też kącik jadalniany, tam również powinien znaleźć się dodatkowy punkt światła. Warto też rozważyć kinkiety.

Wybierz odpowiednie dodatki

I nie chodzi tu wyłącznie o bibeloty, które najczęściej jedynie zagracają wnętrze stwarzając przytłaczające wrażenie. Funkcjonalne dodatki wcale nie muszą być mało ciekawe dla oka. Wręcz przeciwnie. Postaw na miękki koc, którym przykryjesz się w chłodne wieczory. Dobierz kilka świec zapachowych, które pomogą zrelaksować się po ciężkim tygodniu w pracy. Lubisz kolekcjonować wspomnienia? Wybierz jednakowe ramki i stwórz minigalerię z ulubionych rodzinnych zdjęć. O tym, czy wnętrze jest przytulne nierzadko decydują też zasłony. Gazetka Leroy Merlin pomoże Ci wybrać odpowiednie modele, które wyciszą wnętrze, wprowadzą intymną atmosferę i dodadzą aranżacji uroku. Pamiętaj, że dodatki to tani, ale bardzo skuteczny sposób, by odmienić oblicze swojego salonu.

/ REKLAMA /

Last modified: 22 grudnia 2021

Zmień język »