Jesień i zima to czas, w którym wiele osób doświadcza obniżenia nastroju. Ciemniejsze dni, chłód i izolacja to tylko niektóre czynniki, które wpływają na gorsze samopoczucie. Dlaczego jesienią i zimą borykamy się z obniżeniem nastroju i spadkiem formy? Jak odzyskać energię do działania i radość mimo niesprzyjającej aury?
Przyczyny spadku nastroju w okresie jesienno-zimowym?
Jednym z głównych powodów pogorszenia nastroju jest znacznie mniejsza ilość światła słonecznego w okresie jesienno-zimowym. Światło reguluje produkcję melatoniny – popularnie zwanej hormonem snu. Kiedy jest mniej światła, produkcja melatoniny jest zwiększona, co powoduje senność i apatię. Równocześnie spada poziom serotoniny- neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za dobry nastrój. Te dwa czynniki powodują, że stajemy się bardziej senni w ciągu dnia i mamy mniej energii do działania. Dodatkowo chłodniejsza, często deszczowa pogoda zmuszają nas do ograniczenia aktywność na świeżym powietrzu i kontaktu z naturą, co jeszcze bardziej pogłębia uczucie przygnębienia.
Jak poprawić nastrój domowymi sposobami?
Aby nie dać się jesienno-zimowej chandrze trzeba próbować z nią walczyć sprawdzonymi domowymi sposobami. Jak poprawić nastrój na co dzień?
- Regularna aktywność na świeżym powietrzu. Pomimo chłodu, warto wychodzić na zewnątrz, zwłaszcza w ciągu dnia. Spacer w parku lub krótki jogging nie tylko dostarczą cennej dawki światła, ale także poprawiają krążenie i stymulują wydzielanie endorfin. Kontakt z naturą, nawet w deszczowy dzień, ma udowodnione działanie antystresowe. Wystarczy 30 minut ćwiczeń dziennie, aby zauważyć pozytywne efekty. Jeśli nie ruch na świeżym powietrzu to może joga, taniec czy trening siłowy. Każda forma ruchu jest bardzo ważna i pozytywnie wpływa na nastrój.
- Odpowiednia ilość światła. Terapia światłem, wykorzystująca specjalne lampy imitujące naturalne promienie słoneczne, może zrekompensować brak światła słonecznego. W domu można również zapalić świece zapachowe – ciepłe światło i aromaty, takie jak cynamon, wanilia czy pomarańcza, wprowadzają przytulny klimat i działają relaksująco.
- Dieta i suplementacja. Spożywaj produkty bogate w witaminę D, kwasy omega-3 i witaminy z grupy B oraz magnez, składniki wspomagające funkcjonowanie układu nerwowego. W razie niedoborów tych składników w diecie warto rozważyć ich suplementację. W aptekach znaleźć można preparaty zawierające w swoim składzie również ekstrakty z adaptogenów, m.in. ashwagandhy, rzeń-szenia czy rhodioli. Wspomagają one odporność na czynniki stresowe i korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego.
Suplementy korzystnie wpływające na nastrój znajdziesz tutaj: Apteka dla Rodziny.
- Zadbaj o drobne przyjemności na co dzień. Pomogą one oderwać myśli od codziennych trosk i zdecydowanie poprawią nastrój.
- Utrzymuj regularny kontakt z ludźmi. Zamknięcie w domu, chociażby ze względu na niesprzyjającą pogodę, potęguje poczucie izolacji. Samotność natomiast negatywnie wpływa na nasze samopoczucie.
- Praktyki pomagające się odstresować. Ćwiczenia oddechowe czy medytacja pomagają zmniejszyć stres i zapanować nad negatywnymi myślami. Codzienna praktyka, nawet przez kilka minut, pozwala regulować emocje.
Jesień i zima to czas kiedy wiele osób boryka się z nadmiernym smutkiem i apatią. Ma to związek ze zmniejszoną ilością światła słonecznego i częstszym przebywaniem w domu. Wprowadzenie niewielkich zmian w życiu, dbanie o regularną aktywność i odpowiednią dietę pozwala przeciwdziałać obniżonemu nastrojowi.
/ REKLAMA /
Last modified: 13 grudnia 2024