Jak inwestować w ETF?

Autor: |

Inwestowanie w fundusze ETF, czyli instrumenty finansowe zarządzane pasywnie, cieszy się dużą popularnością zarówno na Zachodzie, jak i w Polsce. Taki sposób pomnażania kapitału jest relatywnie prosty, a także bardzo wygodny i przy odrobinie wiedzy może być naprawdę korzystny finansowo. Sprawdź dlaczego i jak inwestować w ETF-y!

Jak inwestować?

Na rynkach finansowych można zarabiać na 3 sposoby: 

  • samodzielnie nabywając obligacje lub akcje, 
  • powierzając środki funduszowi inwestycyjnemu
  • inwestując w fundusze ETF. 

Nie ulega wątpliwości, że każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, ale wielu inwestorów decyduje się na dywersyfikację swojego portfela. Tym sposobem coraz więcej osób inwestuje w fundusze ETF. 

Co to jest fundusz ETF i jak działa?

ETF jest skrótem od angielskiej nazwy Exchange Traded Fund. Oznacza to fundusz notowany na giełdzie papierów wartościowych. 

Celem każdego funduszu ETF w przeciwieństwie do niektórych funduszów zamkniętych, nie jest wcale osiąganie możliwie jak najwyższych zysków. Ten rodzaj funduszu stosuje pasywną strategię inwestycyjną. Jego najważniejszym zadaniem jest  podążanie za zmianami wartości ściśle określonego instrumentu bazowego, który może występować pod postacią koszyka wybranych akcji albo indeksu akcyjnego.

Od wielu lat, niesłabnącą popularnością cieszą się ETF-y na indeksy akcji. Łatwo i szybko pozwalają one zainwestować w koniunkturę, która panuje albo w danym sektorze albo na całym rynku akcyjnym. Dzięki temu, zamiast samodzielnie umieszczać spółki w portfelu inwestycyjnym i narażać się na złe decyzje, można rozsądnie podążać za rynkiem. 

Fundusze ETF posiadają hybrydową konstrukcję co w dużym skrócie oznacza, że są funduszami inwestycyjnymi, ale stanowią także przedmiot obrotu giełdowego. Certyfikaty ETF można zatem swobodnie nabywać i sprzedawać w godzinach pracy sesji giełdowej. 

Nieograniczone możliwości inwestowania w ETF-y

Dzięki ETF polscy traderzy mogą wygodnie inwestować w zagraniczne indeksy akcji na rynkach światowych. Wprawdzie na GPW notowane są tylko ETF-y na WIG20, mWIG40 oraz DAX i S&P500, ale zakładając konto u renomowanego brokera takiego jak Saxo Bank Polska, można uzyskać dostęp do setek ETF-ów z całego świata. 

ETF może także z powodzeniem naśladować zmiany w wartościach indeksu obligacyjnego, ceny danego surowca czy wybranej pary walutowej. 

W przypadku surowców, początkujący traderzy, zamiast nabywać fizyczne sztabki czy monety bulionowe mogą za pomocą kilku kliknięć na platformie brokerskiej kupić odpowiednie certyfikaty ETF i po prostu trzymać je na swoim rachunku.

/ REKLAMA /

Last modified: 16 marca 2021