Jak działa szczoteczka elektryczna do zębów?

Autor: |

Kiedyś, przed setkami lat ludność do oczyszczania zębów używała rybich ości czy gałązek drzew. Naszym przodkom zapewne nawet się nie śniło, że kiedykolwiek będzie można czyścić jamę ustną automatycznie, bez wykonywania żadnych ruchów. A właśnie takie możliwości dają użytkownikowi współczesne szczoteczki elektryczne. Jak one działają i dlaczego są skuteczniejsze od klasycznych szczoteczek manualnych?

Szczoteczka elektryczna to wynalazek z pierwszej połowy ubiegłego wieku. Jej twórca miał na celu wspomóc w codziennej pielęgnacji jamy ustnej osoby z ograniczoną sprawnością motoryczną, jednak urządzenie tak bardzo przypadło do gustu użytkownikom, że po kilkudziesięciu latach na stałe zagościło w domach konsumentów z całego świata.

Czym charakteryzują się szczoteczki elektryczne?

W czym tkwi fenomen szczoteczek elektrycznych? Wydaje się, że w komforcie i skuteczności czyszczenia. Po pierwsze, urządzenia te pozwalają użytkownikowi czyścić jamę ustną bez „nadwyrężania mięśni”. Wystarczy tylko przyłożyć ich włosie do zębów, a reszta zrobi się sama. Po drugie, zarówno konsumenci jak i eksperci z branży stomatologicznej potwierdzają, że szczotkowanie zębów szczoteczką elektryczną pozwala umyć uzębienie znacznie dokładniej. Sekret tego tkwi w szybkości działania oraz specyfice pracy zaawansowanych technologicznie szczoteczek.

Jak działają szczoteczki elektryczne?

Szczoteczki elektryczne mogą działać na kilka różnych sposobów, w zależności od tego, z jakiego rodzaju sprzętem mamy do czynienia. Wszystkie opierają jednak swoją pracę na wbudowanym w rękojeść silniku elektrycznym. To on daje szczoteczce impuls do wykonywania określonych ruchów. Oczywiście, wspomniany silnik nie jest żadnym perpetuum mobile – jego działanie uzależnione jest od ładowarki indukcyjnej bądź jednorazowych baterii.

Obecnie do dyspozycji mamy trzy rodzaje szczoteczek elektrycznych:

  • Szczoteczki obrotowe (obrotowo-pulsacyjne) – posiadają okrągłe główki czyszczące i wykonują ruchy obrotowe bądź obrotowo-pulsacyjne (w przypadku bardziej zaawansowanych modeli). W ciągu minuty są w stanie wykonać od 7000 do 8800 ruchów obrotowych oraz od 20 000 do 40 000 ruchów pulsacyjnych.
  • Szczoteczki soniczne (dźwiękowe) – te szczoteczki wykonują ruchy wibracyjne, z prędkością od 30 000 do 96 000 na minutę. Wyposażone są w podłużne głowice czyszczące, które umożliwiają objęcie podczas mycia jeszcze większej powierzchni zębów. Dzięki zastosowaniu do mycia fal dźwiękowych, emitowane przez nie drgania pozwalają również na czyszczenie miejsc trudno dostępnych.
  • Szczoteczki ultradźwiękowe – to szczoteczki, które wytwarzają w trakcie mycia fale ultradźwiękowe o częstotliwości nawet 96 000 000 pulsacji na minutę. Taka szybkość pracy gwarantuje użytkownikowi nie tylko usuwanie bakterii z miejsc trudno dostępnych, ale również działanie lecznicze (szczoteczki potrafią na przykład niwelować problem krwawiących dziąseł). Przykłady tego typu produktów znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/szczoteczki/szczoteczki-elektryczne/szczoteczki-ultradzwiekowe

Warto wspomnieć, że współczesne szczoteczki elektryczne mają zainstalowane czasomierze, które wyznaczają użytkownikowi odpowiedni czas mycia. Urządzenia proponują też od jednego do nawet sześciu programów szczotkowania. Wśród nich najpopularniejsze są programy wybielające, przeznaczone do mycia zębów wrażliwych oraz masujące dziąsła. Wiele z dostępnych na rynku modeli szczoteczek elektrycznych wyposażonych jest także w czujnik siły nacisku, który dba o to, byśmy nie myli zębów zbyt intensywnie, chroniąc w ten sposób przed podrażnieniami.

Czy każdy może myć zęby szczoteczką elektryczną?

Szczoteczką elektryczną znacznie trudniej zrobić sobie krzywdę niż szczoteczką manualną, co jasno wskazuje, że szczoteczki z silnikiem elektrycznym mogą być użytkowane właściwie przez wszystkich. Nie ma też przeszkód, by korzystały z nich dzieci, ale tylko te, które ukończyły szósty rok życia. Takie szczoteczki mogą szczególnie przydatne okazać się osobom o wrażliwych zębach i problemach dziąsłowych, ponieważ ich praca – z uwagi na brak mechanicznego ścierania – jest dla dziąseł mniej inwazyjna.

Szczoteczki elektryczne łatwiej docierają do miejsc trudno dostępnych w jamie ustnej, więc swój wzrok w ich stronę powinny skierować także osoby noszące aparaty ortodontyczne, mosty, implanty czy inne wypełnienia. Takie szczoteczki będą stanowiły wspaniałe rozwiązanie dla osób, które zwyczajnie nie lubią szczotkować zębów manualnie bądź mają problem z myciem uzębienia zalecaną przez stomatologów techniką.

/ REKLAMA /

Last modified: 6 maja 2021