Jak czyścić i dezynfekować szczoteczki do zębów?

Autor: |

Aby szczoteczka do zębów właściwie spełniała swoje zadanie, musi być nieskazitelnie czysta. W przeciwnym razie zgromadzone na jej włóknach bakterie i grzyby będą przenosiły się do organizmu, powodując groźne choroby. Obecnie istnieje wiele preparatów, które ułatwiają pielęgnację akcesoriów do czyszczenia zębów, jednak jeśli chcesz zadbać o włókna swojej szczoteczki, wcale nie musisz wybierać się do sklepu. Wystarczy do tego odrobina dyscypliny i kilka artykułów, które posiada w łazience praktycznie każdy.

Ze względów higienicznych szczoteczki do zębów powinny być zamieniane na nowe co 2-3 miesiące (użytkownicy szczoteczek elektrycznych muszą z kolei co kilka tygodni zamieniać ich końcówki czyszczące). Przez cały okres użytkowania szczoteczki należy jednak sumiennie dbać o jej czystość. Każdego dnia włókna szczoteczki mają bowiem styczność z bakteriami pochodzącymi z wody, skóry, jamy ustnej czy kału (w przypadku, gdy szczoteczka przetrzymywana jest w pobliżu muszli klozetowej). Samo przepłukanie włosia po każdorazowym umyciu zębów niestety nie wystarczy, aby zachować akcesorium do mycia zębów w odpowiedniej czystości.

Jak dbać o szczoteczkę do zębów?

Najskuteczniejsze metody oczyszczania włókien szczoteczki do zębów z codziennych naleciałości to:

  • Wyparzanie szczoteczki wrzątkiem – włosie szczoteczki raz na około tydzień warto przez 5-10 sekund moczyć we wrzącej wodzie (nie należy jednak robić tego zbyt często, ponieważ podobna praktyka może niszczyć włókna szczoteczki).
  • Oczyszczanie włosia środkiem dezynfekcyjnym – w aptekach znajdziesz liczne preparaty, które służą stricte do dezynfekowania włókien szczoteczek do zębów. Najpopularniejsze z nich to Redesept, Barbicide i Octenisept. Włosie szczoteczki wystarczy zanurzać w roztworach z wymienionych preparatów raz na tydzień.
  • Wykorzystanie płynu do płukania ust – płukanka może Ci służyć nie tylko do pozbywania się resztek bakterii z jamy ustnej, ale również dezynfekowania szczoteczki. Wystarczy tylko nalać do kubeczka trochę płynu, a następnie zanurzyć w nim szczoteczkę na około 1-2 minuty.
  • Ocet, woda + soda oczyszczona – do zdezynfekowania włókien szczoteczki może Ci posłużyć też specjalny preparat przygotowany na bazie octu, wody i sody oczyszczonej. Szklankę wody mieszamy z dwiema łyżkami octu i łyżką sody, a następnie całość wlewamy do kubeczka i zanurzamy w nim szczoteczkę na około 30 minut. Po wszystkim przepłukujemy jeszcze włosie w gorącej wodzie.

Regularnej dezynfekcji powinien być również poddawany kubeczek, w którym przetrzymywana jest szczoteczka. Najlepiej oczyszczać go płynem do naczyń i sparzać gorącą wodą. Po każdym umyciu zębów należy też dokładnie usunąć z rękojeści szczoteczki resztki pasty do zębów i inne szkodliwe zabrudzenia.

Higiena szczoteczki elektrycznej

Szczoteczki elektryczne to trochę… nietypowe szczoteczki do zębów. Ich głowice czyszczące mają charakter wymienny, co oznacza, że w ich wypadku raz na 2-3 miesiące konieczna jest wymiana jedynie końcówek czyszczących, nie zaś całych szczoteczek. Końcówki do szczoteczek elektrycznych – podobnie jak wszystkie inne – także wymagają jednak pielęgnacji. W przeciwnym razie zachodzą bakteriami i odkształca im się włosie.

Szczoteczki elektryczne mają końcówki okrągłe (mowa tu o modelach rotacyjno-pulsacyjnych) albo podłużne (modele soniczne i ultradźwiękowe – jak np. szczoteczki Smilesonic dostępne na stronie https://smilesonic.com/pl/). Niezależnie od tego, jaki kształt ma głowica czyszcząca Twojej szczoteczki elektrycznej, jej higiena powinna wyglądać podobnie. Najskuteczniejszym sposobem dezynfekowania włosia jest w tym wypadku użycie specjalnego sanitazera UV. To sprzęt, który kosztuje około 100-150 złotych, i – jak sama nazwa wskazuje – usuwa z włosia końcówki zabrudzenia za pomocą promieni ultrafiletowych. Dzięki sanitazerowi, głowica czyszcząca zostaje skutecznie oczyszczona już w 10 minut. Jeśli natomiast nie chcesz wydawać pieniędzy na profesjonalną stację dezynfekującą, alternatywnie możesz stosować do oczyszczania końcówki metody sprawdzające się przy usuwaniu bakterii z włosia szczoteczek klasycznych.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Ważne jest również to, aby możliwie minimalizować ryzyko zachodzenia włókien szczoteczki bakteriami. W tym celu wystarczy pamiętać tylko o czterech zasadach bezpiecznego, higienicznego używania szczoteczki.

  1. Nie dziel się szczoteczką z innymi. Podobna praktyka naraża nie tylko na choroby jamy ustnej, ale i całego organizmu.
  2. Przechowuj szczoteczkę włosiem do góry. Na dnie kubeczków i innych akcesoriów, w których przetrzymuje się szczoteczki często zalegają szkodliwe bakterie.
  3. Unikaj oczyszczania szczoteczki intensywnie działającymi płynami do płukania ust, gdyż mogłyby zniszczyć jej włosie.
  4. Pilnuj, aby szczoteczka zawsze znajdowała się z dala od muszli klozetowej. Pozwoli to uniknąć osadzania się na włosiu bakterii kałowych.

/ REKLAMA /

Last modified: 30 września 2021