Inwestycyjna rozgrzewka

Autor: |

Wraz z początkiem wiosny ożywają place budowy na terenie gminy. Plany inwestycyjne ratusza na ten rok obejmują szereg ważnych dla mieszkańców przedsięwzięć i koncentrują się głównie na budowie, bądź przebudowie ulic. Z tego powodu urzędnicy mają mnóstwo pracy, związanej z wykonaniem dokumentacji i przygotowaniem przetargów. Większość zadań jest już na finiszu.

Przygotowanie inwestycji często wymaga konsultacji z innymi instytucjami, na przykład z zakładem energetycznym.

– Odkrywamy niejednokrotnie, że infrastruktura pod ziemią koliduje z naszą inwestycją – wyjaśnia Magdalena Kurowska, naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji UM Świdnik. – Czasem trzeba wykonać kolejną dokumentację i przeznaczyć dodatkowe pieniądze na przebudowę czyjejś infrastruktury. Takie są przepisy prawa.

Do tegorocznych zadań inwestycyjnych gminy należy przebudowa ul. Kruczkowskiego, na odcinku od al. Lotników Polskich do ul. Czereśniowej. Wkrótce nastąpi rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umowy, zaś na początku maja rozpoczną się prace. Przebudowa obejmie remont nawierzchni, budowę miejsc parkingowych, połączenie nitką ścieżki rowerowej ul. Spółdzielczej z al. Lotników Polskich. Przewiduje się także wybudowanie nowego wjazdu do Przedszkola nr 4 i chodników. Remontu wymaga także ul. Kopernika, na odcinku od ul. Niepodległości do ul. Racławickiej. W czwartym kwartale zostanie wyłoniony wykonawca, a prace miejscu rozpoczną się w przyszłym roku. Został również ogłoszony otwarty przetarg na dokończenie budowy ulicy Malinowskiego, w osiedlu Olimpijczyków. Prawdopodobnie już za dwa tygodnie wykonawca rozpocznie prace. Na przebudowę czeka także fragment al. Lotników Polskich, na odcinku od ul. Szkolnej do ul. Strażackiej. Dokumentacja projektowa została opracowana przez PZL-Świdnik, jako że część inwestycji przebiega przez teren przedsiębiorstwa. Jest już pozwolenie na budowę. Obecnie trwają uzgodnienia między gminą a PZL, w sprawie wspólnej realizacji zadania.

Na wykonanie czeka al. NSZZ Solidarność, na odcinku od nowego ronda przy al. Lotników Polskich do ul. Kusocińskiego. Na razie ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. Jest już też rozpisany przetarg na wykonanie dokumentacji przebudowy ul. Witosa oraz budowy ul. Jagiełły. W tym tygodniu zostaną ogłoszone przetargi na budowę oświetlenia przy ulicach Reja, Koło i al. Jana Pawła II. Trwa także remont al. Lotników Polskich między obydwoma rondami. Chociaż nie jest to droga gminna, ratusz partycypuje w kosztach tej przebudowy, w wysokości 400 tys. zł.

– W planach mamy także budowę sygnalizacji świetlnej u zbiegu ulic Klonowej i Wyszyńskiego – dodaje Andrzej Radek, zastępca burmistrza do spraw inwestycji UM. – Niedawno wprowadziliśmy w tym miejscu pulsujące światła stop oraz poziome ograniczniki prędkości które zdają egzamin. Jednak w związku z tym, że dochodziło na tym skrzyżowaniu do zbyt wielu niebezpiecznych wypadków, postanowiliśmy zainstalować sygnalizację świetlną.

Trwa budowa infrastruktury niezbędnej do funkcjonowania cmentarza komunalnego. W zaawansowanej fazie jest budowa obiektu socjalno-administracyjnego i alejek. Kolejny etap obejmie budowę kolumbarium oraz głównych alej w nowej części nekropolii.

W tym roku powstanie kolejny fragment nowego kolektora deszczowego, na wysokości osiedla Brzeziny. Deszczówka popłynie nim, aż do zbiornika w Krępcu. Niestety, przedsięwzięcie to musi być realizowane etapami, z uwagi na duży koszt inwestycji.

Nie udało się terminowo oddać do użytku nowego stadionu piłkarskiego. Poślizg powstał jednak nie z winy wykonawcy.

– W trakcie budowy boiska z syntetyczną trawą odkryliśmy kanał centralnego ogrzewania – wyjaśnia M. Kurowska. – Aby wybudować boisko, trzeba było go całkowicie przebudować. – Po wyliczeniu kosztów doszliśmy do wniosku, że tańsze będzie wykonanie nowego przyłącza do sieci i budowa kotłowni gazowej, co obecnie realizujemy. To spowolniło prace. Dlatego termin otwarcia obiektu przesunęliśmy na koniec maja. Mamy jednak i dobrą informację dla środowiska sportowego w naszym mieście. Lada moment rozpocznie się budowa bieżni przy Gimnazjum nr 1.

Urzędnicy przyznają, że nie wszystkie pilne potrzeby udało się ująć w tegorocznych planach inwestycyjnych. Są nowe ulice, które trzeba od podstaw wybudować, ale są i stare, na przykład Okulickiego i Targowa, które czekają na kompleksowy remont. Okulickiego to ostatnia długa, miejska ulica, która wymaga modernizacji. Chociaż niedawno wybudowano tam nowe parkingi i zatokę autobusową, to jednak nawierzchnia ulicy i chodniki wymagają solidnego remontu.

– Pieniędzy na razie nie mamy. Liczę jednak, że w nadchodzących latach gmina znajdzie wystarczające środki na ten cel – dodał A. Radek.

Warto dodać, że fundusze na realizację zadań inwestycyjnych nie pochodzą wyłącznie z gminnej kasy. Przebudowa stadionu doszła do skutku dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości ponad 60 procent. Bieżnia przy Gimnazjum nr 1 powstanie dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki. Przebudowa al. Lotników Polskich także jest finansowana z pieniędzy budżetu państwa, czyli w ramach „schetynówek”, zaś koszt projektu budowy al. NSZZ Solidarność wesprą fundusze europejskie.

słs

Last modified: 29 czerwca 2020