Inwestycji jak na lekarstwo

Autor: |

Na ostatniej sesji Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie tegorocznego budżetu. Przewidywane dochody wyniosą ponad 53 miliony złotych. Planowane wydatki to ponad 52 miliony złotych.

Zabraknie pieniędzy na inwestycje, wzrosną za to sumy na funkcjonowanie powiatu. Emocje jednego z radnych wzbudził fakt, że w tym roku powiat zaplanował bardzo mało inwestycji. Zostanie na nie przeznaczonych tylko nieco ponad milion złotych. Resztę pochłoną, między innymi oświata -14,2 milionów złotych, pomoc społeczna- 11,9 miliona złotych, funkcjonowanie Starostwa Powiatowego – 5,7 miliona złotych oraz spłata rat kredytu – 1,3 miliona złotych.

– Skoro na inwestycję wydajemy tylko 2% budżetu, a koszty osobowe w starostwie wzrosną o 10%, to tak jakbyśmy sprowadzali ten budżet tylko i wyłącznie do zarządzania powiatem, a nie brali na siebie obowiązku realizowania inwestycji – mówił radny Dariusz Kołodziejczyk. Sytuację tłumaczył starosta Mirosław Król, podkreślając jednocześnie, że budżet nie jest zamkniętą sprawą i można w nim będzie dokonać zmian: – Podwyżki płac muszą mieć miejsce, by zapewnić sprawne funkcjonowanie urzędu i skłonić kluczowych pracowników do pozostania na stanowiskach. Wynikają także z indywidualnego podejścia do pracownika. Jeśli zaś chodzi o inwestycje, to podejmując decyzję o dużych ubiegłorocznych zadaniach, liczyliśmy się z tym, że następne lata będą latami chudymi. W tym roku będziemy jednak realizowali duże przedsięwzięcie, budowę ronda przy al. Lotników Polskich. Jego koszt szacowany jest na ok. 3,5 miliona złotych.

Wśród innych, planowanych przez powiat zadań inwestycyjnych, znalazła się też, między innymi budowa chodnika przy drodze powiatowej w miejscowości Pełczyn i Siostrzytów, komputeryzacja Starostwa Powiatowego oraz remont budynku SOSW w Kozicach Dolnych. Za przyjęciem budżetu głosowało 16 radnych. Dwóch wstrzymało się od głosu. Tym samym budżet na rok 2011 został przyjęty.

Last modified: 2 lipca 2020