Inwestorzy szansą rozwoju

Autor: |

7 maja, w sali kameralnej Centrum Kultury odbyła się konferencja pt. „Promocja Strefy Aktywności Gospodarczej przy Porcie Lotniczym Lublin w Świdniku”. Jej celem było ukierunkowanie działań, aby zainteresować obiektem potencjalnych przedsiębiorców.

Tegoroczne zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego przypieczętowały powstanie nowej strefy przemysłowej między lotniskiem, obwodnicą Lublina, dawną trasą mełgiewską i linią kolejową. Strefa o powierzchni 120 hektarów stanie się szansą na rozwój Świdnika i regionu, o ile znajdą się chętni na związanie z nią działalności inwestycyjnej. Prelegenci, przekonywali zebranych, jak wielki potencjał skrywa strefa, jakie są możliwości na pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania, szanse i perspektywy na rozwój branży lotniczej, a także jak skutecznie można promować markę gospodarczą.

Podczas otwarcia konferencji Waldemar Jakson powiedział: – Wiele osób nie zdaje sobie jeszcze sprawy z potencjału Strefy Aktywności Gospodarczej. Chcemy konsekwentnie tworzyć system, który będzie miał wiele elementów i działał na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Jednym z nich jest właśnie strefa aktywności gospodarczej. Mamy bowiem miasto, PZL-Świdnik ze swym ogromnym potencjałem badawczo- rozwojowym, Regionalny Park Przemysłowy, lotnisko. Powołano Lubelski Klaster Lotniczy, w którym główną rolę gra świdnicka fabryka. Teraz zmieniliśmy plan zagospodarowania przestrzennego. Będziemy konsekwentnie, krok po kroku iść do przodu. Jeżeli ten system zadziała, to zdecydowanie odczują to mieszkańcy, ich miasto i region.

Bartłomiej Pejo z Biura Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Świdnik, przypomniał zebranym założenia projektu, jakim jest Strefa Aktywności Gospodarczej przy Porcie Lotniczym Lublin w Świdniku: – Postawiliśmy sobie dwa cele. Pierwszy to promocja gospodarcza Świdnika, wraz z terenami, które przygotowujemy dla inwestorów. Drugi – budowa i promocja marki gospodarczej Świdnika.

Artur Soboń, sekretarz miasta dodał: – Inwestorzy już są zainteresowani działkami w SAG. Wprawdzie strefa nie ma jeszcze odpowiedniej infrastruktury, ale mamy potencjał, by wszystko odpowiednio przygotować.

Piotr Jankowski, rzecznik prasowy PLL Lublin przybliżył historię powstania i obecną działalność lotniska, z kolei Radosław Tkaczyk, zastępca dyrektora Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości mówił o możliwościach pozyskania przez inwestorów pomocy unijnej. Paweł Chojnacki, wiceprezes Lubelskiego Klastra Zaawansowanych Technologii Lotniczych opowiadał o planach i perspektywach rozwoju PZLŚwidnik.

słs

Zapis video z konferencji można obejrzeć na: Konferencja Online

Last modified: 3 września 2020