Internauci postawili na tradycję

Autor: |

Zwycięska propozycja uzyskała 334 głosy. Kolejna miała kilkadziesiąt „polubień” mniej. Internauci właśnie wskazali projekt cokołu, na którym ich zdaniem, śmigłowiec SM-1 prezentowałby się najlepiej. Co ciekawe ich „ulubieńcem” została tradycyjna wersja postumentu.

Głosowanie trwało do poniedziałku. Na konkurs wpłynęło 21 prac. Przedstawiciele Urzędu Miasta i PZL-Świdnik wybrali 10 z nich. Wśród wskazanych prac znalazły się te uwzględniające na postumencie nazwę miasta i śmigłowca, ale również nawiązujące do rzeźb znajdujących się na terenie Świdnika czy symboliki wojskowej. Jedna z propozycji zakłada odnowienie dotychczasowego cokołu. Na „złotą dziesiątkę” swoje głosy oddawali internauci.

Po zamknięciu głosowania okazało się, że najlepszym projektem jest ten, który przedstawia dotychczasowy cokół, ale w odnowionej wersji. Swoje głosy oddały na niego 334 osoby. Drugi, który zyskał największą sympatię internautów, zawierał wpisaną w postument nazwę śmigłowca. Z kolei trzeci nawiązywał do pomnika inspirowanego architekturą z czasów powstawania Świdnika.

– Dziękujemy za wszystkie prace. Autorzy zostali nagrodzeni miejskimi gadżetami i przekazanymi przez PZL-Świdnik. Cieszymy się również z bardzo dużego zaangażowania internautów w głosowanie – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Wybór świdniczan nie przesądza jeszcze o ostatecznym wyglądzie postumentu.

– Wyniki głosowania przedstawimy również naszemu partnerowi w tym konkursie, czyli PZL – Świdnik i wspólnie podejmiemy decyzję o kształcie cokołu. Natomiast zainteresowanie mieszkańców głosowaniem jest dla nas bardzo ważne, bo pokazało, że dotychczasowy wygląd cokołu SM -1 był powszechnie akceptowany i cieszył się sympatią – mówi M. Dmowski.

Latający symbol miasta został zdemontowany na początku lutego. Śmigłowiec witał przyjezdnych przy skrzyżowaniu ul. Racławickiej z al. Lotników Polskich. Maszyna została przewieziona do PZL-Świdnik, czyli do miejsca, w którym powstała. W zakładzie przejdzie remont. Na swoje dotychczasowe miejsce powróci za kilka miesięcy.

– SM-1 to symbol naszego miasta i chcemy zadbać, żeby wyglądał estetycznie. Ostatni raz był odnawiany kilkanaście lat temu, więc czas najwyższy na kolejny przegląd. Poza tym, obecny rok jest też wyjątkowy dla PZL-Świdnik, który świętuje 70-lecie powstania, a śmigłowiec to również wizytówka zakładu – dodaje Marcin Dmowski.

Last modified: 20 kwietnia 2021

Zmień język »