Ilu chętnych na deszczówkę?

Autor: |

Zmieniający się klimat powoduje, że coraz częściej zmagamy się z suszą. Aby pomóc mieszkańcom w walce z jej skutkami, władze miasta chcą uruchomić program „Łap deszczówkę”. W jego ramach świdniczanie mieszkający w domach jednorodzinnych mogliby otrzymać zbiorniki, w których gromadziliby wody opadowe. Nim jednak projekt zostanie wdrożony, urzędnicy chcą wiedzieć, ile osób jest nim wstępnie zainteresowanych.

„Łap deszczówkę” to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Świdniku. Urząd Miasta stara się o jego realizację w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021.

– W przyszłym miesiącu składamy wniosek do Ministerstwa Klimatu na tzw. zielono-niebieską infrastrukturę. Znalazły się w nim różne przedsięwzięcia, m.in. zbiorniki na deszczówkę. Nim jednak wyślemy dokument, chcemy sprawdzić, ilu mieszkańców jest zainteresowanych ich montażem na swoich posesjach. Dzięki temu będziemy wiedzieć o jakie pieniądze wnioskować – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Wnioski składane do ministerstwa mają być rozpatrzone w 2021 roku. Dopiero wtedy dowiemy się, czy Świdnik otrzyma fundusze na realizację swoich pomysłów.

– Jeśli dokument zostanie pozytywnie rozpatrzony, wówczas będziemy kontaktować się z osobami, które się teraz zgłoszą i podpiszemy umowy. Montaż urządzeń ruszy natomiast w drugiej połowie przyszłego roku – wyjaśnia M. Dmowski.

Gdyby projekt udałoby się zrealizować, przy domach stanęłyby zbiorniki, w których można magazynować deszczówkę. Mieszkańcy mogliby wykorzystywać ją, na przykład do podlewania zieleni.

– Na to rozwiązanie zdecydowało się już wiele innych miast i widzimy, że dobrze się u nich sprawdza. Pozwala oszczędzać wodę, ale też odciążyć kanalizację deszczową – opowiada zastępca burmistrza.

Osoby zainteresowane montażem zbiorników, mogą wypełnić zgłoszenie i złożyć je w formie papierowej, w Urzędzie Miasta. Dokumenty można pobrać poniżej. Termin ich przyjmowania mija 24 lipca.

piki do pobrania

Last modified: 29 czerwca 2020