Ile trzeba zapłacić za miejsce postojowe na rynku pierwotnym?

Autor: |

Budując nowe osiedle, deweloper musi zadbać o miejsca postojowe dla mieszkańców. Ile trzeba średnio zapłacić za takie miejsce? Sprawdzamy, ile kosztuje stanowisko postojowe na rynku pierwotnym.

Od czego zależy cena miejsca postojowego na rynku pierwotnym?

Ceny miejsc postojowych są zróżnicowane. Z czego wynikają rozbieżności w ofertach firm deweloperskich? Lista czynników, od których uzależniona jest cena miejsca postojowego, jest długa. Zalicza się do nich:

● Miasto, w którym realizowana jest inwestycja deweloperska. Miejsce na parkingu zakupione do mieszkania w Świdniku https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-swidnik/ będzie tańsze niż stanowiska postojowe przynależne do lokali w największych miastach Polski, np. Warszawie.

● Rodzaj parkingu. Inne są ceny miejsc w hali garażowej, a inne stawki obowiązują w przypadku stanowisk naziemnych (miejsc postojowych na zewnętrznych parkingach).

● Wielkość miejsca postojowego. Na wielu osiedlach sprzedawane są zarówno pojedyncze, jak i podwójne (rodzinne) miejsca postojowe. Często stanowisko podwójne jest jedynie o połowę droższe niż pojedyncze.

To główne powody, dla których osoby kupujące nieruchomość z rynku pierwotnego mogą spotkać się z różnymi cenami miejsc postojowych. Dotyczy to nawet inwestycji prowadzonych przez tego samego dewelopera.

Ile kosztuje miejsce postojowe na rynku pierwotnym?

Na jaki wydatek musi się przygotować klient firmy deweloperskiej, który wraz z mieszkaniem chce kupić też miejsce postojowe? Postanowili to sprawdzić specjaliści z portalu RynekPierwotny.pl. Z przeprowadzonych badań wynika, że na zakup miejsca postojowego klienci deweloperów wydają średnio od 30 do 40 tys. zł.

Najmniej na miejsce postojowe wydają nabywcy mieszkań, którzy zdecydowali się parkować samochód na zewnętrznym parkingu. Z wyższym kosztem muszą liczyć się nabywcy miejsc postojowych w wielostanowiskowych podziemnych halach garażowych.

W przypadku inwestycji realizowanych w mniejszych miejscowościach lub mniej popularnych lokalizacjach w większych miastach miejsce postojowe może wliczać się w cenę mieszkania. Takich

ofert jest jednak stosunkowo niewiele. Sporadycznie zdarza się, że deweloper, zamiast prowadzić sprzedaż miejsc na wybudowanym parkingu, proponuje ich wynajem.

Czy opłaca się kupić miejsce postojowe na rynku pierwotnym?

Pytanie, czy warto kupić miejsce postojowe, zadają sobie głównie nabywcy mieszkań, którzy nie posiadają samochodu i nie mają w planach jego zakupu. Czy w takiej sytuacji dodatkowy wydatek jest uzasadniony? Przy podejmowaniu decyzji warto uwzględnić nie tylko własne potrzeby.

Jeżeli zakupione mieszkanie ma być docelowo wynajmowane, warto liczyć się z tym, że potencjalni najemcy będą chcieli skorzystać z miejsca postojowego. Jego zakup będzie miał sens także wówczas, gdy w pobliżu inwestycji brakuje miejsc parkingowych. Wówczas właściciel mieszkania może dodatkowo zarabiać – wystarczy, że wynajmie stanowisko.

Miejsce postojowe (podobnie jak komórka lokatorska) może okazać się atutem przy sprzedaży mieszkania. Z reguły nabywcy wolą mieć pewność, że będą mieli gdzie zaparkować. Właśnie z tego względu nie warto od razu odrzucać możliwości nabycia miejsca parkingowego. Myśląc perspektywicznie, inwestor może uniknąć problemów z wynajęciem lub sprzedażą nieruchomości.

/ REKLAMA /

Last modified: 25 listopada 2021