Ile będzie kosztować nasze lotnisko?

Autor: |

350 mln zł ma kosztować budowa portu lotniczego w Świdniku. Władze przekonują, że są na to przygotowane.

Koncepcja lotniska, którą kilka dni temu pokazali architekci, prezentuje się imponująco. Wszystko wskazuje na to, że w Świdniku powstanie jedno z najbardziej nowoczesnych i atrakcyjnych lotnisk w Polsce.

Wzrosły jednak koszty jego realizacji. – W umowie z konsorcjum, które wykona projekt, zapisano, że inwestycja nie przekroczy kwoty 350 mln zł – mówi Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin.

W styczniu 2007 roku, gdy Zarząd Województwa zdecydował o lokalizacji lotniska w Świdniku, była mowa o 180-200 mln zł. Większość kosztów miało pokryć 49 mln euro (blisko 200 mln zł) z Regionalnego Programu Operacyjnego – połowę finansuje Unia, a połowa to wkład własny samorządów.
/…/
W tej chwili w kasie spółki mamy 23 mln zł. A w przyszłym tygodniu podpisujemy kontrakt województwa na kolejne 20 mln zł.
Pozostała kwota będzie pochodziła od akcjonariuszy spółki. A jeśli będzie taka konieczność, to wystąpimy o kredyt do Europejskiego Banku Inwestycyjnego. – Wszystkich źródeł finansowania nie możemy na razie ujawnić ze względu na tajemnicę handlową negocjacji.

Cały artykuł na ten temat autorstwa red. Magdaleny Bożko można przeczytać klikając na link poniżej:
Dziennik Wschodni

Last modified: 1 lipca 2020